Процедурне питання. Чи можна нехтувати законом, діючи «в інтересах народу»?

05.09.2005

У передостанній день серпня прем’єр-міністр Юлія Тимошенко повідомила, що уряд планує виручити від продажу контрольного пакета акцій Нікопольського заводу феросплавів не менше 2—3 млрд. гривень. «Сьогодні ми розглядаємо, як розпочати процедуру приватизації заводу, і 51% акцій реалізувати за такою ж процедурою, як ми плануємо реалізувати «Криворіжсталь», — сказала прем’єр-міністр і повідомила також про те, що держава вже проводить збори акціонерів НЗФ «своїм контрольним пакетом акцій». За словами Ю. Тимошенко, його представляють працівники Фонду держмайна, заступник міністра промислової політики. «Наскільки я знаю, збори проходять нормально», — сказала прем’єр-міністр. Раніше за її дорученням ФДМУ видав доручення представнику держави на участь у зборах акціонерів НЗФ, у якому також вказувалося, що воно «дійсне за умови отримання заступником міністра промполітики Сергієм Грищенком документів, що підтверджують зарахування акцій ВАТ «НЗФ» у розмірі 50%+1 акція статутного фонду товариства на рахунок ФДМ».

Уже наступного дня ситуація почала вимальовуватися в усіх деталях. Голова Фонду державного майна України Валентина Семенюк заявила, що вважає незаконними позачергові загальні збори акціонерів НЗФ, що відбулися 30 серпня в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області. «Семенюк вважає проведення зборів незаконним, оскільки на рахунку ФДМ досі відсутній пакет акцій у розмірі 50%+1 акція», — пояснила прес-служба ФДМУ.

Схоже, ФДМУ вміло застрахував себе від обвинувачень у порушенні законодавства. А ось уряд, що останнім часом дедалі частіше приймає рішення відповідно до вимог революційної (або, можливо, передвиборної) доцільності, про це не потурбувався. Схоже, несприятлива ситуація в економіці примушує його занадто поспішати.

Уряд мав можливість піти законним шляхом, «але це зайняло б якийсь час», — прокоментував дії влади директор Міжнародного інституту приватизації, власності й інвестицій Олександр Рябченко. На його думку, уряд обрав незаконний шлях реалізації своїх прав власності на акції ВАТ «Нікопольський завод феросплавів». Як сказав екс-голова спеціальної контрольної комісії парламенту з питань приватизації, «звісно, не завтра, але уряд заволодів би контрольним пакетом акцій за рішенням Верховного Суду. Після цього треба було б оголосити збори акціонерів, провести їх через 45 днів і вирішити питання з менеджментом. Одночасно він міг би оголосити конкурс і виставити на продаж свій пакет», — йдеться в коментарі. Рябченко зазначив, що уряд пішов іншим, незаконним шляхом, який легко можуть оскаржити в судах. «Шлях, яким, власне, пішов уряд, — не звертати увагу на легітимність зборів, але реалізувати права власника миттєво, — наголосив О. Рябченко і додав: — показати, хто тут господар, хто сильніший, звісно, це незаконно». «Крім того, зрозуміло, що уряд має домовленість із «Приватом». Жодної таємниці тут немає. Сам предмет цієї домовленості може бути невідомий, але те, що вона є, — це зрозуміло», — уточнив експерт, якого важко запідозрити в упередженому ставленні як до уряду, так і до групи «Приват». Свої побоювання про те, що контроль «ПриватБанку» над НЗФ дозволить монополізувати феросплавну промисловість, раніше озвучував народний депутат і керівник Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча Володимир Бойко.

З іншого боку підійшла до цієї проблеми лідер громадського руху «Віче України» Інна Богословська. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, вона звинуватила прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко в корупційних зв’язках із «ПриватБанком». «Прем’єр- міністр наказала провести збори (акціонерів НЗФ. — Авт. ) за будь-яких умов, збори, які заборонені судом і визнані незаконним. А зараз «Приват» намагається підкупити міліцію, щоб зайти з міліцією на цей завод і посадити приватбанківських людей», — заявила І. Богословська, додавши також, що державна виконавча служба заборонила виконувати рішення зборів. «І сьогодні, коли «ПриватБанк» отримує повне представництво в правлінні заводу, прем’єр заявляє, що вона захищає державні інтереси», — сказала Богословська.

Природно, «ПриватБанк» одразу спростував ці заяви. «ПриватБанк» не є учасником конфлікту навколо приватизації ВАТ «Нікопольський завод феросплавів», на який посилається Інна Богословська, і, будучи міноритарним акціонером підприємства, підтримав запропоновані державою рішення та кандидатури до керівних органів підприємства», — впевнена його прес-служба. «Банк вважає спробу втягування його в скандал кількох політиків і компаній, які стоять за ними, діяльністю, несумісною з цивілізованими нормами політичної боротьби та ринкової конкуренції» і, повідомляє Інтерфакс-Україна, вимагає від І. Богословської спростування її заяви та залишає за собою право звернутися до суду.

Але залишається фактом, що збори акціонерів НЗФ, які відбулися 30 серпня в Орджонікідзе, обрали головою правління НЗФ колишнього голову Марганецького ГЗК (контролюється «ПриватБанком») Миколу Надточенка, а членами наглядової ради — заступника голови правління «Приватбанку» Тимура Новікова та голову компанії-реєстратора «Славутич-Капітал» Геннадія Корбана. Суду доведеться встановлювати, чиї саме вуха стирчать із цього й інших подібних рішень. Група «Приват» до цього, звісно ж, непричетна — вона має повне право просувати свої інтереси всіма законними методами. А ось уряд мав би більше піклуватися про свою репутацію…

«Коли державні чиновники зводять особисті рахунки — це жахливо. Не можна, щоб вищими чиновниками рухали якісь особисті мотиви. На помсті не можна побудувати розвиненої держави», — днями наголосив народний депутат і відомий у країні та в світі бізнесмен Віктор Пінчук, зять екс-президента Леоніда Куч ми. Державна виконавча служба заборонила органам державної влади, місцевого самоврядування та банкам виконувати всі рішення зборів акціонерів НЗФ, а новій наглядовій раді та правлінню вносити якісь зміни до установчих документів, звільняти будівлі, заводоуправління НЗФ, припиняти діяльність, передавати печатки, штампи, установчі документи. Колишні наглядову раду та правління зобов’язано виконувати всі свої обов’язки в повному обсязі.

Виступаючи на мітингу в Нікополі, Пінчук заявив, що паралельно з відстоюванням прав власності на НЗФ має намір брати участь у повторній приватизації цього підприємства «і перемагати».

 

Микола ТЕРНАВСЬКИЙ

Газета “День”, №158, п’ятниця, 2 вересня 2005