Інна Богословська стверджує, що новий бюджет дуже зашкодить українському виробництву. У результаті зростання зарплат зупиниться, а зростання цін – прискориться.
ОДИН з авторів Бюджетного кодексу України, екс-голова Держкомпідприємництва, ініціатор громадського руху «Віче України» Інна БОГОСЛОВСЬКА, як відомо, дуже гаряче відреагувала на ухвалення змін до державного бюджету. У відкритому листі, звернені до президента України, вона назвала новий головний фінансовий документ країни «бюджетом національного страждання». “АиФ” попросили Інну Германівну пояснити свою позицію.
«Азаров – просто дитина у порівнянні з послідовником»
– Що ж Вас так обурило в новому законі про бюджет?
– Я прочитала прийнятий документ від початку до кінця відразу, як тільки він став доступний громадськості. До прийняття змін бюджет ніхто з експертів не бачив. Крім того, наскільки мені відомо, й народні депутати, приймаючи його, голосували наосліп.
– Адже Кабмін повинен був роздати проект бюджету хоча б за добу до голосування.
– Ви дійсно думаєте, що такий серйозний документ можна детально вивчити і проаналізувати на відповідному професійному рівні за два дні? Нашим аналітикам, а вони, повірте, дуже досвідчені фахівці, знадобилося чотири дні, щоб зробити експертний аналіз. А якщо врахувати, що напередодні голосування за дві години до ухвалення рішення парламентові роздали оновлений екземпляр, то можна відверто сказати, що депутатів перетворили, вибачте, у «кнопконатискувачів», які під гаслом «Проти бюджету – проти народу» прийняли рішення, що стосується зовсім невідомого їм документу. Тому відповідальність за цей бюджет несе Кабінет міністрів. Відверто кажучи, Азаров – просто дитина в порівнянні з тими, хто прийшов в уряд після нього. Закон про бюджет просто вражає нахабністю та правовим нігілізмом.
– Ви можете довести це на конкретних прикладах?
– У бюджеті без обговорення й експертного аналізу закладені зміни в 88 законах. Вони стосуються питань наповнення прибуткової частини бюджету, а прийняття цих змін здійснено з повним порушенням відповідного нормативно-правового положення.
– Тобто незаконно?
– Діючі правові норми говорять, що закони, які вносять зміни в податкове законодавство, повинні бути прийняті не пізніше, ніж за півроку до їхнього вступу в силу. Вони ж забороняють вносити зміни в законодавство про оподатковування законом про бюджет. Тобто прийнятий закон про бюджет суперечить чинному законодавству. І це ніскільки не турбує ні міністра фінансів, ні міністра економіки, ні прем’єра.
«Постраждають абсолютно всі категорії населення»
– Але уряд говорить, що новий бюджет несе небувало соціальний характер. Можливо, заради того, щоб полегшити життя пенсіонерам, й можна було піти на деякий відступ від процедурних норм?
– За рахунок абсолютно диких змін у податковому законодавстві уряд фактично незаконно відбирає гроші основних платників податків, вилучає їх з обігу підприємств та намагається в такий спосіб закрити планове підвищення зарплат і пенсій. Але навіть пенсіонери сьогодні розуміють, що всі закладені для них підвищення цілком з’їсть інфляція. Тобто від прийнятих змін до закону про бюджет постраждають абсолютно всі категорії населення. Гроші ж не беруться з повітря. Вони з’являються у бізнесі, у виробництві товарів і послуг. Втрачаючи обігові кошти через нову систему стягування ПДВ, виробники будуть шукати засоби для їхньої компенсації. Серед іншого це призведе до заморожування зарплат у виробничій сфері з однієї сторони і до підвищення цін – з іншої. Прибутки громадян не будуть встигати за інфляцією. Власне, уже сьогодні ми бачимо, що ціни підвищилися мінімум на 20%.
– Іншими словами, ми знову прийдемо до того, проти чого виступає Кабмін: Пенсійний фонд недоодержить свої кошти?
– Так, звичайно. Це так званий бюджет проїдання, я б навіть назвала його бюджетом революційної конфіскації коштів у промисловості та виробництва. Так як цей бюджет б’є виробників, не бив ще ні один бюджет ніколи в житті. В результаті дій уряду, якщо бізнес буде реагувати на тиск так, як я описала (а іншого виходу у нього немає), реальні прибутки населення зменшаться і всі заяви нової влади про те, що її дії спрямовані на поліпшення життя людей, потерплять фіаско.
«В нових умовах ПДВ – це глобальний вбивця»
– А що це за жахливі зміни у податковому законодавстві? Якому бізнесу вони зашкодять?
– Самі серйозні наслідки викликають зміни в закон про ПДВ. Фактично вони ліквідують спрощену систему оподатковування і дуже серйозно відіб’ються на роботі експортерів.
– Яким чином?
– Давайте по черзі. Сьогодні компанія, обіг якої до 1 млн. гривень у рік, має право не сплачувати ПДВ. Це вирішувало проблеми сфери послуг та інтелектуальних видів діяльності, де матеріалоємність низька. Тобто для дизайнерів, програмістів, проектантів і адвокатів у нових умовах ПДВ – це глобальний вбивця. Тому що для них він фактично стає додатковим податком на прибуток. Крім того, планка вільного обігу опускається до 300 тис. гривень обсягу реалізації на рік. До того ж пасток і обманів в законі забагато. Наприклад, усі, в кого обсяг реалізації за прогнозами може досягти 300 тисяч, повинні зараз зареєструватися, як платники ПДВ, але якщо обсяг у них зменшується, вони не можуть знятися з реєстрації до 1 січня 2006 року. Що робити тим, хто за підсумками першого кварталу підійшов до цієї межі, закривати бізнес?
– Після цього навіть страшно запитувати, що ж чекає експортерів.
– А для них розроблений драконівський метод відшкодування ПДВ. Тепер, незалежно від того скільки підприємець заплатив податку в цьому місяці, він не може вимагати відшкодування більше, ніж заплатив у попередньому. Але якщо він вважає, що має право претендувати на велику компенсацію, він може призначити її собі самостійно. Однак, щоб одержати її, підприємець повинен пройти всі кола пекла.
– Що ви маєте на увазі?
– Мова йде про добровільну згоду на проведення податкової перевірки. До того ж, протягом 30 днів вона проходить без виїзду інспектора на підприємство, а якщо у нього виникнуть якісь сумніви, то ще 30 днів перевірка буде проводитись вже безпосередньо на місці. До речі, якщо підприємство мало необережність зайнятися експортною діяльністю раніш ніж через рік після своєї реєстрації, воно взагалі не має право вимагати відшкодування ПДВ.
– Ви намалювали дуже невеселу картину. Зараз можна щось виправити?
– Така можливість була у президента: він міг накласти вето на документи. Але закон підписаний, набрав чинності. І сьогодні, мені здається, президентові залишається тільки визнати, що всі його передвиборні гасла так і залишилися гаслами. Уряд вбиває національну економіку та відкриває її для іноземців.
ДО РЕЧІ
Новий бюджет завдав удару і по сімейному бізнесу Віктора Ющенка. Як відомо, дружина президента – приватний підприємець. Вона займається бізнесом, популярним серед діаспори, що повернулася в Україну – викупом і здачею в оренду великих квартир у престижному центрі Києва. Тепер заощаджувати на податках (раніш Катерина Ющенко могла платити лише 200 гривень єдиного податку на місяць) вже не вийде.
Ганна Нестерова
«Аргументы и Факты» № 14(453), квітень 2005р.