Україна може стати країною миру та соціальної гармонії

24.12.2004

Тринадцять років тому ми вважали незалежність нашої країни панацеєю. Вірили, що, домігшись звільнення від багатовікового гніту, отримаємо все, про що мріяли: демократію, соціально-економічні гарантії, впевненість у завтрашньому дні. Але дива не відбулося. Більшість проблем залишилося з нами, і зрештою втомлений від тривалої економічної кризи народ вийшов на вулиці. По суті груба фальсифікація президентських виборів-2004 стала лише поштовхом до початку демократичної революції. А де ж джерела того, що відбулося?

На думку всеукраїнської громадської організації “Віче України”, є дві основні причини того що відбувається. Перша – відсутність у нашій країні національної ідеї. Ми дотепер не визначили своє місце у світовому співтоваристві. В результаті Україна залишається вразливою (доказом цього є очевидне та грубе втручання США та Росії у вибори глави держави).

Друга причина – у нас немає чіткої схеми розвитку країни. Ми не знаємо, куди йдемо, чого хочемо та що буде з нами у найближчому майбутньому.

Розуміючи, що побудувати розвинене та процвітаюче суспільство в таких умовах неможливо, два роки тому робоча група громадської організації “Віче України” (у яку увійшли політики та бізнесмени, економісти та соціологи, викладачі та студенти, політологи та вчені) розпочала розробку цілісного плану розвитку держави.

Сьогодні результати роботи представлені на всенародне обговорення . Перше представлення програми відбулося нещодавно у конференц-залі Інституту міжнародних відносин, де зібралося близько 900 (!) чоловік з усієї України .

Відзначимо, що проведення Всеукраїнського Віче було обумовлено листопадовою революцією та президентськими виборами. Коли, як не зараз, починати розмову  про перший суспільно-політичний проект, що був ініційований не владою, а суспільством? Коли, як не зараз, визначати стратегію побудови майбутнього нашої країни?

За словами голови громадського об’єднання “Віче України” Інни Богословської, завдяки унікальному геополітичному положенню Україна споконвіків була домом для людей різних національностей та релігійних конфесій.

І в перспективі Україна повинна заявити про себе як про державу миру та соціальної гармонії.

Держава миру та соціальної гармонії – ось що може стати нашою метою вважають в “Віче України”.

За словами авторів проекту, стратегічними напрямками повинні стати: у геополітиці – активний нейтралітет (простіше кажучи, ми не повинні входити у світові союзи, але зобов’язані брати участь у політичних процесах, якщо вони слугують ідеї примирення), у геоекономіці – національний, економічний егоїзм, у національній ідеології – “Україна – це я!” (кожна людина повинен усвідомлювати себе часткою суспільства та робити все можливе для його благополуччя).

Запорукою успіху “Віче України” вважає нову філософію бізнесу та наступальну соціальну політику, розвиток сфер освіти, культури та науки. Це повинно бути суспільство, побудоване на основах демократичних європейських цінностей, суспільство, що покликане слугувати інтересам людей. Інакше кажучи, держава-гувернер.

Необхідним інструментарієм для реалізації цілей розробники проекту називають адміністративно-територіальну та судову реформу, легалізацію економіки, формування нової політики зовнішньої безпеки, здоров’я нації та навколишнього середовища.

До речі

– Активність, з якої люди відгукнулися на пропозицію “Віче” взяти участь у створенні суспільного проекту майбутнього нашої країни, свідчить про його актуальність, – відзначила Інна Богословська. – Тому на “Віче” було ухвалене рішення про проведення всеукраїнського суспільного обговорення Плану розвитку країни в кожному регіоні України, у громадських групах та професійних сферах. Результати роботи будуть представлені навесні 2005 року.

 


Олександра Павлова

“Комсомольская правда”, 24 грудня 2004