Планка для нової влади

19.12.2004

«Данина за право називатися українцями». Саме так присутні вчора на Всеукраїнському Віче охарактеризували розроблений протягом двох років представниками різних груп, верств і регіонів «План розвитку країни». За твердженням ініціатора заходу Інни Богословської, це перший в Україні суспільно-політичний проект, ініційований не владою, а суспільством.

Пропонована програма розвитку, мета якої — Україна як держава миру та соціальної гармонії, — включає погляд на адміністративно-територіальний устрій країни, систему управління державою, пріоритети в розвитку суспільства, геополітики, економіки, освіти та культури. Завдяки впровадженню поданого Плану через 10 років Україна зможе позиціонуватися як незалежна цивілізована європейська держава, гідна вступу до Євросоюзу, впевнені організатори заходу.

Виступаючи перед учасниками Віче, серед яких об’єктив фотокореспондента «Дня» виявив відомого бізнесмена та народного депутата Віктора Пінчука, а також бізнесмена, а потім політика Ірину Горіну, І. Богословська з притаманною їй запальністю розіклала План на складові. «Три кити» Плану — геополітика, геоекономіка та національна ідея. Остання — дуже проста: «Україна — це я!». Тобто унікальність кожного в повному обсязі характеристик (віросповідання, культура, характер тощо) є нашим генетичним кодом і багатством. Головне, щоб цю унікальність приймали й інші індивідууми.

Стратегією геоекономіки, згідно з думкою тих, хто доклав «руку та серце» до створення плану, має стати «національний економічний егоїзм», тобто декларування наших інтересів у всьому світі, відкрита всепроникна економіка за прагматичного захисту внутрішнього ринку від несумлінної конкуренції, неякісних товарів і послуг.

І, нарешті, геополітика. Згідно з планом, її основою повинен стати активний нейтралітет України, що передбачає насамперед позаблоковість на базі європейського вибору. Ширше цей пункт представив у своїй доповіді колишній заступник міністра закордонних справ, який займався питаннями європейської інтеграції, Олександр Чалий. На його думку, саме повернення до позаблокового статусу України дозволить закріпити реальні гарантії безпеки нашої країни, а також допоможе зняти геополітичне суперництво між Заходом і Сходом України. «Оранжева революція» дала Україні новий імідж і нові шанси, вважає О. Чалий. — Але вона також поставила її перед новими викликами та стала іспитом для європейських країн на їхню готовність підтримати не на словах, а на ділі ту частину українського суспільства, якою вони так сьогодні захоплюються.

Заявлені пункти — це лише одна з версій стратегiї розвитку України. Хтось їх може підтримати, хтось — ні. Зокрема, найбільш спірною в цьому проекті виглядає ідея про позаблоковість. Проте безумовною заслугою організаторів Віче є те, що, критикуючи, вони запропонували щось, що може стати майданчиком для такої необхідної в суспільстві дискусії про майбутнє країни, оскільки учасники зборів представляють не лише абсолютно різні сфери діяльності, а й ментально протилежні регіони держави. Зі слів Інни Богословської, основне завдання Всеукраїнського Віче, — закласти основу, нижче якої нова влада не зможе впасти, і досягти того, щоб хоч би 10% учасників проекту в результаті зборів почали впроваджувати план розвитку країни в своїх регіонах.

 

Наталія ТРОФІМОВА

“День”, №232, субота, 18 грудня 2004 року