Що може зробити суд?

25.11.2004

ВИМОГИ закону та закладені в ньому правила сухі та лаконічні. Але юристи теж люди, у них теж є громадянська позиція та відчуття справедливості, керуючись якими вони прагнуть служити суспільству. Президент фонду «Віче України» Інна БОГОСЛОВСЬКА від імені очолюваного нею руху підтримала громадян України в бажанні захистити свій вибір.

У ТОЙ же час вона звернулася до учасників протистояння із закликом додержуватися закону і сісти за стіл переговорів. «Влада повинна примирити громадян», – вважає І.Богословська, тому що в іншому випадку доля країни буде вирішуватися за її межами і чужими руками. Опозиція в жодному разі не повинна вдаватися до незаконних дій. «Ви виступаєте за правову державу та громадянське суспільство – будьте вірними цим гаслам до кінця», – звертається у своїй заяві І.Богословська до лідерів опозиції. 

Однією з можливостей мирного рішення конфлікту президент фонду «Віче України» вважає якнайшвидше втручання в ситуацію Верховного суду. «АиФ» вирішив уточнити, наскільки незалежним та адекватним може бути сьогодні рішення судової галузі влади.

– Інна Германівна, хто може вплинути на характер рішень Верховного суду?

– Взагалі, він ні від кого не залежить. Але, можливо, що сьогодні на його рішення можуть вплинути деякі фактори.

Перший. В останні роки всі суди в Україні піддавалися небаченому раніше тиску з боку окремих представників виконавчої влади. У кожного професійного судді це викликає глибоку образу та обурення. Я думаю, ця обставина сьогодні зіграє дуже важливу роль: судді, отримавши можливість бути вільними, навряд чи пропустять її.

Другий фактор. Масовий прояв цивільної позиції українців може стати тією чудодійною бацилою, що заражає всіх бажанням діяти в межах демократичного поля.

І нарешті, я впевнена, що більшість суддів Верховного суду прагнуть жити в правовій державі. Це не тільки їхня людська позиція – це їхня професійна позиція. Я не раз говорю, що юристами народжуються. Переконана, що члени Верховного суду – природжені юристи.

– Вибачте, а як можна поєднувати активну цивільну позицію та пост судді Верховного суду?

– Насправді професійний обов’язок судді складається з того, що він повинен чітко додержуватися букви закону, але в той же час – враховувати й загальні принципи моралі, честі та захисту прав громадян. У цьому і полягає органічне сполучення громадянської позиції та посадових обов’язків. Навіть якщо суддя голосував за певного кандидата, під час ухвалення рішення він повинен керуватися насамперед законом. На виборах він громадянин, у суді – представник закону.

– Що важливіше для судді – сутність справи або його бездоганна формальна подача?

– За часів радянської влади форма мала значення більше, ніж зміст. І законом розглядалася, насамперед, відповідність до форми. Новий Цивільний кодекс ввів значно більш демократичні принципи. Відповідно до цього документа, якщо дія є законною, то форма відсувається на другий план. Хоча, безумовно, під час розгляду суперечок, пов’язаних з президентськими виборами, Верховний суд може наразитися на серйозні проблеми під час встановлення фактів порушень та оцінці відповідних документів, якими ці порушення оформлені.

– Скажіть будь ласка, чи існує можливість розвитку процесу розгляду суперечок, пов’язаних з виборами в Україні, у рамках міжнародної судової системи?

– Міжнародні суди розглядають скарги громадян, що пройшли всі судові інстанції на їхній батьківщині. Тому частина суперечок може дійти й до міжнародних судів. Але важливо пам’ятати, що остаточне рішення, про підсумки виборів приймає ЦВК. Результати виборів в Україні не може оголосити жоден орган за межами нашої країни. Це з однієї сторони. А з іншого боку – ми не ізольовані від загальносвітових процесів. Якщо лідери та великі соціальні групи в суспільстві зараз не знайдуть взаєморозуміння, то питання нашої волі та вибору майбутнього буде вирішуватися за межами нашої держави, поза українським законодавчим полем, та за правилами великої геополітики, де Україні не буде місця.

– На вулицях проходять мітинги, на яких люди добиваються справедливого, на їхню думку, рішення щодо переможця виборчої кампанії. Але протестуючий може звернутися й до суду. Що ефективніше: суд або мітинг?

– У ситуації, що склалася зараз в Україні, це треба робити одночасно. Тому що, з одного боку, народ повинен захистити право на власний вибір, а з іншого боку – законним шляхом привести до влади нового президента. Опозиція здобула підтримку величезного числа українців і зараз повинна скористатися такою можливістю, але суворо в межах закону. Адже влада, що приходить порушуючи законодавство, знову створює прецедент беззаконня. З цього замкнутого кола важко вирватися.

  

«Аргументы и факты в Украине» № 47, 2004 р.

Ганна Нестерова