Виїзний урок. Дніпропетровщина рівняється на криворізців

14.10.2003

Кривий Ріг — найбільший центр металургії та друге за кількістю населення місто Дніпропетровщини — став місцем проведення незвичайного заходу — зустрічі керівників 20 міст області, які приїхали переймати передовий досвід у реформуванні житлово-комунального господарства й розвитку підприємництва. Ініціатором такого «саміту» став новий глава облдержадміністрації Володимир Яцуба, який під час поїздок по Дніпропетровщині гідно оцінив досягнення криворізців. У Кривому Розі, на відміну від інших міст області, на вулицях панує чистота, вчасно постачається тепло й гаряча вода, а рівень платежів за комунальні послуги зростає рік у рік. Не меншим «дивом» можна вважати й некорупційну систему співпраці міської влади й підприємців, за якої нанівець зійшли побори й тяганина в чиновницьких кабінетах. Вивчати досвід криворізьких колег, змирившись, приїхали навіть керівники обласного центру, які досі вважалися єдиними й непогрішними «законодавцями мод».

Навести лад у Кривому Розі, який ще недавно нагадував суцільну промзону, за визнанням міського голови Юрія Любоненка, було дуже непросто. Гігантський мегаполіс з 700- тисячним населенням, що протягся з півночі на південь на 120 кілометрів, має найдовші в Україні міські комунікації, недешеві в обслуговуванні. Проте говорити про кризу житлокомунгоспу в Кривому Розі сьогодні не випадає. За останні роки за благоустроєм він обігнав Дніпропетровськ і ліквідував борги із зарплати у працівників комунальної сфери. Змінити ситуацію, за словами Ю. Любоненка, допомогла створена в місті єдина система комунальних платежів, яку із застосуванням комп’ютерних технологій і за скромний банківський відсоток обслуговує одне з приватних підприємств. Тепер отримати інформацію про борги або заплатити за рахунком мешканці міста можуть без черг у розгалуженій мережі центрів обслуговування. Не менш ефективною виявилася й практика стягування комунальних платежів просто із зарплат працівників бюджетної сфери й 400 підприємств міста. Так чи інакше, але обсяг платежів за останні чотири роки збільшився майже втричі, а їхній рівень близький до 100%. Одночасно комп’ютерна система, як запевняє криворізька влада, дозволяє стежити за рухом коштів комунальних підприємств, запобігати нецільовому використанню, а часом і просто розкраданням. Із цього приводу глава облдержадміністрації Дніпропетровщини, звертаючись до міських голів, повчально зазначив, що «коли соціалізм означав облік та контроль, то капіталізм потребує обліку та контролю вдвічі більше, а може й втричі».

Розумне адміністрування влади Кривого Рогу застосували і з метою розвитку малого і середнього бізнесів. Після серії «відвертих бесід і зустрічей» з місцевими підприємцями, які скаржилися на дії чиновників, міський голова Ю. Любоненко запровадив максимально спрощену практику реєстрації фізичних та юридичних осіб. Тепер для цього досить звернутися до відділу узгоджень Криворізького міськвиконкому й за деякий час отримати весь пакет документів із підписами та печатками без «додаткових витрат». Окрім того, рік тому в Кривому Розі з’явився центр «Діалог», де протягом одного робочого дня можна зустрітися з представниками 22-х міських служб і на місці вирішити всі насущні питання. Міський голова Ю. Любоненко запевнив колег, які зібралися на зустрічі, що в Кривому Розі навіть непроста проблема землевідведення вирішується лише за місяць. Для недосвідчених підприємців, які губляться в «коридорах влади», було видано посібник «Крок за кроком». А для того, щоб приструнити прискіпливих урядовців, їх роботі шляхом опитувань даються рейтингові оцінки. Такі нововведення мешканців Кривого Рогу глава облдержадміністрації Дніпропетровщини В. Яцуба, який сам колись керував обласним центром і пройшов школу роботи в Кабміні, назвав справжньою революцією. Позитивно оцінила досвід влади Кривого Рогу і присутня на зустрічі голова Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Інна Богословська.

Проте у виступах керівників великих і малих міст Дніпропетровщини, що також визнавали досягнення Кривого Рогу, відчувалася неабияка частка скепсису. Користуючись випадком, найбільш сміливі з них критикували обласних чиновників, які зосередили у своїх руках як керування комунальною власністю, так і контроль над видачею різних ліцензій та дозволів. Висловлювалися думки й про те, що на Кривий Ріг, бюджет якого на 40% поповнюється комбінатом «Криворіжсталь», ще чекають суворі випробування, через які вже пройшли багато які промислові міста області. «Криворізьсталь» — найбільше металургійне підприємство Європи, яке за власні кошти веде реконструкцію виробництва й має чудові фінансові показники, сьогодні за розпорядженням уряду готується до приватизації. Цієї події влада Кривого Рогу чекає зі страхом. Щоправда, успіхи в реформуванні житлово-комунального господарства й розвитку підприємництва, спроможні підстрахувати міський бюджет і населення міста від безробіття, самі собою на майбутнє вселяють частку оптимізму.

 

Газета “День”, Вадим Рижков