Крапку в довгих суперечках про входження України до ЄЕП урядовці обіцяють поставити наступного тижня

25.09.2003

Урядовці не підтримали Угоду про створення Єдиного економічного простору між Україною, Білоруссю, Росією та Казахстаном. У Кабінеті Міністрів одноголосно погодилися з тим, що документ суперечить Конституції. А тому над ним протягом тижня працюватимуть три міністерства – економіки, закордонних справ і юстиції. У новому вигляді угоду про створення ЄЕП урядовцям знову представлять наступного тижня.

Між тим деякі експерти нагадують, що згідно з попередньою домовленістю угода є парафованою, тобто Україна не може змінювати її зміст.

Українські урядовці не наважуються ухвалити Угоду про створення Єдиного економічного простору. Сьогодні після гострого обговорення вони одноголосно висловилися за те, що документи треба доопрацювати. Досі про це найактивніше заявляли в Міністерствах закордонних справ та економіки. Сьогодні керівники цих відомств про це заявили “в очі” прем’єру, своїм колегам та народним депутатам.

Для Костянтина Грищенка на посаді міністра закордонних справ це був перший такий виступ в Україні:

“Для нас надзвичайно важливо врахувати всі аспекти, пов’язані з цим документом. У нас є конкретні думки щодо цього. І ми будемо працювати разом – три міністерства”.

Третє міністерство, про яке загадав Костянтин Грищенко, – юстиції. Фахівці цього відомства визнали, що Угода про створення Єдиного економічного простору є неприйнятною для України.

Про це – міністр юстиції Олександр Лавринович:

“Велика кількість норм, закладені в проекті, були предметом розгляду. Вони не узгоджуються з українським законодавством і з низкою статей Конституції. У зв’язку з цим ми будемо готувати далі матеріали постатейного аналізу і, я сподіваюся, що буде можливість повернення щодо переговорного процесу про можливість узгодження позицій, які б відповідали законодавству України “.

У міністерствах кажуть, що проект угоди перекреслює і заяви Президента про прагнення до Європи, і план дій “Україна-ЄС”, і Основний Закон. Щодо останнього – найголовніше суперечність – це створення у рамках Єдиного економічного простору так званого наднаціонального органу, що таким чином мало б передбачати передачу йому повноважень Верховної ради, Кабінету Міністрів чи Президента. Одне, друге і третє забороняє Конституція. У цій ситуації один з виходів – провести референдум та внести зміни до Основного Закону, – вважає заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий:

“Ми бачимо два варіанти, як виходити з ситуації. Вони допускаються міжнародним правом, відповідають українському законодавству.

Перше – нам зрозуміло, що на тих умовах, за якими нам пропонують приєднатися до Єдиного економічного простору, Україна може це зробити за умов тільки, коли змінить

Конституцію. Тоді нам треба чи її міняти, чи міняти умови приєднання. Якщо робити останнє, одна з пропозицій була – продовжити переговори”.

Економічні здобутки чи втрати після входження ЄЕП в Уряді не підраховували. Під час розгляду проекту угоди в Кабінеті Міністрів народні депутати наводили приблизні цифри.

Їхні слова переповідає учасників засідання – народний депутат Юрій Оробець – фракція “Наша Україна”:

“Дуже цікаво виступила Богословська, вона підсумувала два попередні виступи, зокрема депутатів Порошенка і Асадчева. Вони говорили, які ганебні наслідки будуть по транзиту російського газу для українського бюджету. Йдеться про мільярди. Це дуже охолодило членів Уряду. Богословська почала аналізувати запропоновані до підписання документи і що звідти можна вилучити”.

Наступної п’ятниці проект угоди про створення ЄЕП планували розглянути депутати. Врешті своє рішення вони скасували. Суперечки навколо документи у стінах Верховної Ради відбудуться наступного тижня. Віктор Ющенко каже, що вони будуть запеклими:

“Я думаю, що парламент повторить те, що вже двічі зробив Уряд. Я думаю, що цей законопроект буде чекати дуже складна доля ратифікації в парламенті “.

І ще про одну суперечку навколо Єдиного економічного простору між Україною, Росією, Казахстаном та Білоруссю: Угода про його створення – парафована, тобто після першого погодження їх ніхто не може змінювати. Натомість віце-прем’єр Дмитро Табачник сьогодні на засідання Уряду заявив, що насправді усе не так – поправки можна вносити.

КореспонденТ