ПДВ, митна тяганина, ліцензії — загрози економіці
“Найбільш хворим» і «найбільш корумпованим» податком назвала податок на додану вартість голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Інна Богословська у вівторок під час «гарячої лінії» в Кабміні.
За її словами, високий рівень корупції в Україні не дозволяє ПДВ бути ефективним податком, до того ж він знижує конкурентоспроможність українських товарів. Замість ПДВ І. Богословська пропонує запровадити податок з обігу або з продажу. Крім того, існує серйозна проблема з поверненням ПДВ: за словами І. Богословської, фактично за рахунок суб’єктів підприємницької діяльності відбувається «кредитування уряду», що абсолютно неприпустимо. Це також помітно знижує привабливість інвестиційного іміджу України.
Серед інших чинників, які відлякують іноземних інвесторів, І. Богословська виділяє труднощі, пов’язані з проходженням вантажів через митницю при експортно-імпортних операціях. Затримка починається вже з того, що внаслідок невідповідності вітчизняних і європейських митних кодів підприємцям доводиться переоформляти митні декларації. «У жодній європейській країні, окрім України, експортна та імпортна декларації не існують як два окремi документи — всюди це єдиний документ», — сказала І. Богословська.
«Запрограмована» тяганина з переоформленням документів відкриває широкі можливості для корупційних дій: за словами І. Богословської, за рахунок застосування на митниці різних «тіньових» схем не менше, аніж чверть товару йде в «тінь».
Не сприяє широкому притоку інвестицій і чинна система дозволів: це ненормально, зазначила І. Богословська, коли 1200 державних органів наділено правом надавати підприємцям різні дозволи. На отримання одного лише дозволу на користування землею, як правило, йде від шести місяців до року. Держкомпідприємництва має намір упорядкувати дозвільну систему в країні, підготувавши відповідний законопроект. Голова комітету аніскільки не має сумніву в тому, що цей крок викличе могутню протидію з боку тих, хто зацікавлений у збереженні статус-кво. Проте своє нинішнє становище І. Богословська характеризує як «чудове», оскільки відчуває себе «вільною людиною», не обтяженою «бюрократією».
«Я прийшла сюди, щоб реалізувати те, що мені здається потрібним для країни, для людей, які в ній мешкають», — сказала І. Богословська. До кінця 2003 року в Україні має бути створено державну акціонерну компанію «Агенція з питань іноземних інвестицій», що передбачено Указом Президента України «Про додаткові заходи із залучення іноземних інвестицій до економіки України». Як вважає І. Богословська, попередні спроби створення дієздатного державного органу виявилися марними через те, що цю структуру було наділено повноваженнями лише з залучення інвестицій, у той час як їхнiй супровід був поза її компетенцією. Така агенція, на думку І. Богословської, повинна мати «певні важелі впливу на інвестиційне середовище», тому її доцільно створювати при Держкомпідприємництва.
У нового керівника «бізнес-відомства» є серйозні претензії і до діяльності Фонду підтримки підприємництва. І. Богословська вважає неможливим продовжувати пряме кредитування суб’єктів підприємництва у зв’язку з неможливістю проконтролювати витрачання коштів. Починаючи з наступного року, комітет має намір обрати інший шлях фінансування суб’єктів підприємницької діяльності: це повне або часткове відшкодування відсоткової ставки за кредитами, а також створення гарантійного фонду, кошти якого використовуватимуться як застава при кредитуванні підприємців.
Петро Іжик, День
Отже, якщо ви зайшли на мій сайт — значить вам, як і мені, не байдужа доля України. Значить ви, як і я, втомилися від влади олігархів і партійних злочинних зграй (що, по суті, те ж саме). Значить ви прагнете змін і вірите, що у владі мають бути люди, які змінять систему. Я теж про це мрію.
Але, крім мрії, я маю ще й реальний досвід успішної роботи в політиці і бізнесі. Знаю, як побудована ця система — а, отже, розумію, де натиснути, щоб вона змінилася досить швидко. Я не просто маю надію, що основні зміни в країні можна провести за один президентський термін — я знаю, як це зробити. Так, для цього доведеться працювати по 20 годин на добу. Але я готова до цього. Зрештою, це мій звичний режим роботи, коли мова йде про важливі проекти. А що може бути важливішим за наше майбутнє? Проте, однієї ідеї і бажання працювати замало для перемоги. Потрібні ресурси. Людські, часові, фінансові. І я не маю ніякого бажання просити ці ресурси в олігархату. Бо «позичає» в них одна людина — а віддає потім вся країна. Ще з процентами.
Тому я звертаюся до вас — Громадянина України. Звертаюся з пропозицією допомогти мені стати Президентом України, який за один термін проведе найнеобхідніші реформи і відкриє двері у владу для інших і нових людей. Винайміть мене на роботу! А в якості гарантії виконання своїх обіцянок, я пропоную вам підписати договір. На замін вашої підтримки ви отримуєте іменний сертифікат. І якщо через 2 роки мого президентства 50% тих, хто отримав такі сертифікати, скажуть, що я не справляюся — я протягом місяця піду у відставку.
Проінвестуйте в наше спільне майбутнє — і отримаєте не просто вдячність, а інструмент керування Президентом!