Президент України Леонід Кучма днями призначив Інну Богословську головою Державного комітету з питань регуляторної політики і підприємництва. Колишній народний депутат третього скликання, перший заступник глави парламентського комітету з питань бюджету, заслужений юрист України, Інна Германівна була ще й одним із перших підприємців незалежної України. У 1991 році вона заснувала у Харкові недержавну юридичну службу, яка спеціалізувалася на вирішенні економічних проблем підприємств і, насамперед, приватних. У 2000 році Богословська очолила всеукраїнську громадську організацію «Спілка податкових консультантів України». Отже, у нового голови Держкомпідприємництва є всі передумови для успішної роботи. «День» напередодні представлення Богословської апарату комітету вирішив поцікавитися її думкою про такий складний для країни предмет, як малий бізнес.
— Яким буде напрям вашого «головного удару» на новій посаді?
— Ви влучили в десятку. Відчуваю, що потрібно зібрати сили, сконцентруватися. Попередники зрушили тему малого бізнесу в Україні. Але цей етап уже значною мірою пройдено. Сьогодні головним завданням стає розвиток середнього класу. Саме у цьому полягає стратегія підйому країни.
— У чому ви бачите вихід із ситуації з так званими спрощеними системами оподаткування малого підприємництва? Скасувати? Залишити? Знайти компромісний варіант?
— Про механічне скасування в жодному разі не йдеться. Потрібно провести ревізію або, точніше, інвентаризацію ресурсу, проаналізувати отримані дані й зрозуміти, у яких сферах чи секторах економіки такі регулятори дають максимальний ефект, а у яких призводять до негативних наслідків. Словом, слід упорядкувати всю цю систему. Наприклад, я впевнена, що така складова спрощеної системи, як єдиний податок, житиме довго і щасливо. А ось фіксований податок, як і режим роботи приватних підприємців, вимагають інвентаризації. Але і тут ніхто не махатиме шаблею. Діяти слід дуже тонко і дуже точно, професіонально, щоб упорядкувати ці види оподаткування.
— Який ваш прогноз щодо долі підприємництва в Україні? Чи можете ви передбачити, що вдасться не тільки вивести його з «вимушеної тіні», а й полегшити громадянам країни просування бізнесовою ієрархією: від дрібного підприємництва — до середнього і від середнього — до великого? Чи є вже у вашому портфелі необхідні для цього напрацювання?
— Я впевнена, що комітет повинен комплексно зайнятися цією роботою. Але ж він не один грає на цьому полі. Є й інші міністерства й відомства, є парламент, із яким ми повинні й будемо ефективно співпрацювати. Саме командна робота, на яку я всіх орієнтуватиму, повинна дати максимальний результат. А в нашому портфелі — єдине вікно для реєстрації підприємств, що дуже важливо саме для розвитку підприємництва, розробка концепції і запровадження єдиного соціального податку, податкова амністія, без якої важко собі уявити Податковий кодекс і ще менше — вихід бізнесу з «тіні». А ще на порядку денному тема вступу до СОТ. Комітет повинен виявити максимальний професіоналізм і дуже хорошу організацію, щоб проаналізувати й оцінити відповідні протоколи, як підписані, так і підготовлювані, розробити принципи регулювання ввізних цін, прийнятні для українського бізнесу. Ми не можемо дозволити зайвої експансії на наш внутрішній ринок, що загрожує нам втратою темпів його розвитку. Якщо все це буде здійснено, то вітчизняний бізнес можна буде переводити з початкового до середнього класу.
Розмову вів В. Княжанський