Середній клас демократії
ОБГОВОРЕННЯ Плану розвитку країни, представленого громадським рухом «Віче України» почав свій шлях по країні. Вже після першого раунду обговорення, що пройшов у Полтаві, Херсоні та Миколаєві, стало зрозуміло, що проект знайшов порозуміння у небайдужих до долі своєї країни. Своїми враженнями від проведених дискусій ініціатори «Віче України» Інна Богословська та Ігор Дідковський поділилися з українською пресою. Разом з колегами з ними розмовляв і кореспондент «АиФ».
Громадянське суспільство створюється знизу.
ІННА БОГОСЛОВСЬКА вже розповідала «АиФ» про основні ідеї Плану розвитку країни, що сформований громадським рухом «Віче України» (див. «АиФ» № 7, 2005 рік). Враховуючи те, що зараз йде виражене зміщення акцентів політичного життя до підготовки парламентських виборів 2006 року, журналісти відразу спробували прив’язати обговорення Плану розвитку країни до початку формування нової політичної сили. У відповідь на питання, чи буде на основі «Віче» формуватися політична партія, І.Богословська відповіла, що План розвитку країни, насамперед, повинен пройти заплановане всеукраїнське обговорення. Зауваження та рекомендації, які виникнуть в учасників його регіональних форумів, будуть враховані в остаточному документі. Він буде прийнятий на підсумковому київському форумі «Віче» влітку. Це вже буде дороблений документ, що може стати програмною основою для нової партії. Але це зовсім не означає, що «Віче України» – це політичний проект із розкруткою під вибори – 2006.
– Ми не збираємося перетворюватися в партію, – заявила І.Богословська, – «Віче» це насамперед громадський рух, ідеологія якого заснована на створенні та розвитку громадянського суспільства в нашій країні. Дійсно впливового, здатного коригувати не продумані ініціативи влади. Зрозумійте, зверху створити громадянське суспільство неможливо – щось подібне в Росії спробував зробити президент Путін і зазнав фіаско. «Віче» цінне тим, що це реально діюча громадська організація, створена за ініціативою знизу. Її ядро – представники середнього класу. Тільки вона здатна створити громадянське суспільство в країні. Задовольнивши свої первинні, базові потреби, люди починають думати про духовне, про майбутнє своєї країни та своїх дітей.
Пенсіонери, що не втратили інтерес до життя – прикмета здорового суспільства.
СЕРЕД основних тез, які пропонуються до розгляду Планом розвитку країни, є проект адміністративно-територіальної реформи. За першою ж нагодою журналісти поцікавилися: чи був представлений цей проект новій владі, і чим він відрізняється від того, над яким зараз працює віце-прем’єр Роман Безсмертний? «Він відрізняється тим, що він є», – пожартував Ігор Дідковський. І підкреслив, що діяльність «Віче України», її проект, План, що розробляється, все це може допомогти новій владі. Адже рух не намагається відгородитися від влади або ігнорувати її існування. Навпаки, є ряд проектів, які спільно розробляються, це й тісне співробітництво з Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики.
– От, наприклад, мій журнал «Пенсія», – підкреслив І.Дідковський, показуючи аудиторії екземпляр видання. – Він випускається вже кілька років. Видаючи його, центр духовного відродження «Родовід», яким я керую, піклується про старих. Вони читають журнал із задоволенням і знаходять у ньому масу корисної для себе інформації. Разом з Мінпраці ми розробили програму «Пенсійний калькулятор». Пенсіонери можуть самостійно прораховувати розмір своєї пенсії, не вистоюючи довгі черги. До речі, серед інструментів Плану розвитку країни – моральне та фізичне здоров’я нації, і реформа середовища існування. Те, що пенсіонери залучені до громадського життя, не гублять до нього інтерес – одна із прикмет здорового суспільства.
На обкладинці номера, що показав І.Дідковський, редакція зобразила своє багатогранне бачення колиски. Молода жінка з малюком, Майдан – і те й інше, на думку ідейних натхненників видання, – аналог колиски. Перше – для окремо взятого малюка, а друге – для нації. Усвідомлення себе, як частини єдиної нації, не залежно від того, хто ти за етнічним походженням – дає основу, надійний ґрунт для національної ідеї, що може об’єднати українське суспільство в єдину націю. Це одне з основних завдань, що ставить перед собою громадський рух «Віче України».
Ціль – держава миру та соціальної гармонії.
– «Віче України» повинно залишатися громадським рухом. Його форуми та конференції – це місце, де можуть зустрічатися представники різних партій і громадських організацій. Політичні погляди не мають для нас значення. Ми повинні розуміти головне: Україна – це наша одна велика загальна країна. «Україна – це я» – девіз «Віче», усвідомлення якого дозволить нашій країні, нашій державі, знайти свій шлях, своє місце серед інших європейських країн, – говорить І.Богословська. – Сьогодні Україна схожа на прекрасну дівчину на двох нестійких милицях, якими вона й користуватися не вміє. Вона намагається привернути увагу до себе та знайти собі надійних партнерів.
Ці милиці – аналогія точок опори, які наша країна намагається сьогодні знайти в особі найближчих сусідів та партнерів. На думку ініціаторів «Віче» вектори інтеграції, що запропоновані сьогодні країні, не зовсім вдалі. Вони вважають, що головні стратегічні основи, на які по-справжньому може обпертися Україна, це національна ідея – «Україна – це Я», активний нейтралітет у геополітиці та економічний егоїзм у геоекономіці. Тобто, як говориться на сайті руху www.viche.org.ua, євроінтеграція – без членства в ЄС, але за участю у всіх вигідних Україні міжнародних контрактах, вихід на світові ринки за рахунок введення своїх індустріальних комплексів у всесвітню індустріальну систему, але за умови захисту перспектив розвитку своїх виробництв на внутрішньому ринку.
При цьому держава повинна відійти від тоталітарної структури, де влада управляє народом, до демократичної, коли сильне громадянське суспільство, представляючи інтереси людини, «наймає» державу «для надання послуг».
Дотримуючись цих стратегічних напрямків, Україна зможе побудувати державу миру та соціальної гармонії. Власне, це й є мета Плану розвитку країни.
ЗВОРОТНІЙ ЗВ’ЯЗОК
А що думаєте ви, шановні читачі, про ініціативи громадського руху «Віче України»? Чи згодні ви з тим, що наша країна повинна зайняти позицію активного нейтралітету? Якою повинна бути українська національна ідея та чи потрібна вона взагалі? Як примусити владу прислухатися до думки людей?
Напишіть нам про це. Адреса: 04080, Київ, вул. Фрунзе 104, «АіФ». Електронна пошта: atlantis@aif-ukraine.kiev.ua. На конверті або в електронному листі зробіть позначку: «Україна – це Я».
Ганна НЕСТЕРОВА
«Аргументы и факты»
№ 8 (497) лютий 2005р.