У місті Одесі, у Морській галереї на Морвокзалі, пройшла конференція, яку організувала Інна Богословська, президент фонду «Віче України».
У цьому заході взяли участь губернатор Одеської області Сергій Гриневецький, політологи, бізнесмени, банкіри, державні службовці з багатьох міст України. Тема конференції: «Як зробити державу зручною». З доповідями про досвід адміністративно-територіальних реформ виступили гості з Німеччини, Росії та Польщі.
Проект розвитку країни
«Ми з вами живемо в дивний час зародження нової держави України. У лідерів України є тільки два варіанти вибору: або увійти до числа світових еліт і брати участь у цьому процесі, або віртуально відокремитися в національному просторі. Кожний може вибирати. Прийшов час об’єднувати зусилля людей, які досягли певного етапу зрілості та готові брати участь у формуванні в Україні та у світі нової філософії, правил та стилю розвитку. Цей час прийшов об’єктивно. Про це думають вже багато хто, говорять – деякі. І, на жаль, роблять — одиниці. А потрібно починати вже сьогодні!» – розпочала свій виступ Інна Богословська.
«В Україні є історичні коріння — це те, що ми зараз називаємо громадянським суспільством. Сучасне наше життя вимагає, щоб громадяни будь-якої держави, зокрема, нашої, брали активну участь у розвитку своєї держави, а не займали нейтральну позицію. В Україні за 13 років вже більш менш стабілізувалася економіка, багато мільйонів людей вже зараз можуть сказати, що вони визначилися в професії, бізнесі, роботі. Це означає, що їх вже цікавить не тільки процес заробляння грошей, у них виник інтерес до майбутнього своєї країни. Ці люди нової формації мають бажання брати участь в управлінні своєю державою. Мені було дуже смішно, коли я почула Указ Володимира Путіна, у якому пролунала наступна фраза: «У Росії влада організувала громадянське суспільство». Це чиста імперська модель держави і не прийнятна для України. В Україні прийшов час, коли ми повинні знайти свою модель держави. Це і стало завданням фонду «Віче України». За півтора року зроблено вже багато. Сьогодні ми зібралися в Одесі з метою обговорення питання: «Як зробити державу зручною, як нам жити далі, і що нам потрібно здійснити, щоб було краще». У цей момент Україна являє собою кольорову ковдру, що зшита з різних шматочків тканини. Якщо по вертикалі ця ковдра хоч якось заштопана, то по горизонталі зовсім не зшита, ми не знаємо, що діється у Чернігові, у Чернівцях, а вони не знають, про що думають люди в Одесі та в інших містах. Кожне місто живе своїм власним життям. З цією метою ми проводимо в різних містах подібні конференції, для того щоб об’єднати однодумців, які не байдужі до долі їхньої держави. Сьогодні ми будемо говорити про адміністративну та адміністративно-територіальну реформу в Україні, тому що, на мій погляд, саме з цього потрібно розпочати створення нової держави Україна.
Коли ми організовували «Віче України» як громадське об’єднання, ми визначили три основних блоки, над якими ми будемо працювати, — це філософія бізнесу, просвітительство, культурологія, адміністративно-територіальна реформа. Сьогодні сучасна Україна є пострадянською державою, абсолютно не трансформуючись у нову якість, тобто ми завмерли на якомусь етапі розвитку. Її територіальний і адміністративний устрій не зазнав ніяких змін, і на сьогодні ця сітка, ця матриця, у якій ми перебуваємо, є самим руйнівним фактором, що не дає можливість ефективно розвиватися новій державі з новим громадянським суспільством. Наше завдання переформатувати державу, потрібно бути не кристалізованими, треба бути рухливими».
Ідея майбутньої держави
Протягом 13 років наша влада намагається провести адміністративну та адміністративно-територіальну реформу. Фонд «Віче України» вирішив перехопити цю ініціативу у влади, що сама себе ніколи не реформує. Є закони Паркінсона, які говорять, що єдине спрямування влади — це збільшити саму себе. Тому суспільство повинне взяти на себе процес реформування держави, надалі через депутатів проводити ці блоки законів.
«Віче України» оголосило конкурс на тему: «Розробка проектів адміністративної та адміністративно-територіальної реформи в Україні». Метою конкурсу є відбір експертних груп-фахівців і організація їхнього співробітництва в розробці комплексного проекту та його аспектних складових. Фонд конкурсу становить 300 000 гривень. Сайт конкурсу www.viche.org.ua. Завдання цього конкурсу – визначити основні блоки адміністративної та адміністративно-територіальної реформи, потім все це об’єднати та винести на громадську публічну дискусію.
«До виборів 2006 року ми вже будемо мати прийнятий та схвалений суспільством проект адміністративної, адміністративно-територіальної реформи», — розповідає Інна Богословська. «Потім все це потрібно спробувати реалізувати на практиці, починаючи з рівня місцевого самоврядування і завершуючи Верховною Радою. Якщо ми навчимося обговорювати серйозні теми без піджаків і краваток, вважайте, що ми почали реально будувати громадянське суспільство. Поки Україна, на жаль, є тільки об’єктом, по відношенню до якого інші суб’єкти приймають і реалізовують свої рішення».
На які гроші ви збираєтеся реорганізовувати громадянське суспільство в Україні?
«Віче України» — це перший приватний фонд, що витрачає свої гроші на свою громадську діяльність. Всі ці гранти, які ми запровадили — це зароблені нами гроші. Я керую найбільшою консалтинговою компанією, що приносить великий прибуток, який ми можемо витрачати на проведення подібних конференцій, конкурсів, організацію зустрічей у різних містах України. І ми не маємо наміру змінювати джерела фінансування. Якщо ми зацікавлені, щоб наш бізнес був не «шароварним», і, щоб ми почували себе вільними в економічному просторі, ми повинні думати про це вже сьогодні. Бізнес повинен стояти в авангарді цих процесів. Мені легко говорити про все це, тому що все, чим я займаюся, можна пощупати руками. Це моя національна консалтингова компанія, що дасть фору багатьом західним компаніям. Я впевнена, прийшов вже час не лише розмов, а справ. На превеликий жаль, у нас не відбулося зміни еліт, а те, що у нас спливло в перші роки та залишилося на поверхні, не дає можливості розвивати новим людям, які свої гроші не вкрали, а заробили. А людей, які вкрали свої мільйони, я порівнюю з піною, що з’являється, коли готуєш бульйон, усі господарки напевно знають: якщо довгий час варити бульйон, то піна збивається до стінок каструлі, її потім можна зібрати ложкою. В Україні прийшов той час, коли цю піну потрібно збирати. Сьогодні Україна являє собою колосальну лабораторію, для неї не припустимі будь-які готові рецепти, вона цікава тим, що ми з вами перебуваємо на кухні, де постійно винаходять нові рецепти. Тому сьогодні до нас їдуть з Європи, їм цікаво спостерігати за розвитком нашої держави».
Не маєте ви бажання в майбутньому стати президентом України?
«Як правило, на цю посаду йдуть люди, які відчувають своє призначення та бажають виразити ідею великої групи людей. У 2004 році я не піду в президенти, а далі подивимося – цілком можливо.
Олена ЧУГУНІКОВА