Сучасний бізнес повинен бути унікальним

02.04.2004

Приведена цитата з книги професора Стокгольмської школи економіки К’єлла А. Нордстрема «Бізнес у стилі фанк» цілком могла стати ключовою фразою Всеукраїнського бізнес-форуму «Нова філософія бізнесу», що проходив у Києві 27 – 28 лютого 2004 року. Організатори форуму – Фонд «Віче України» і Экспо-центр «Метеор» ПО ЮМЗ. Журнал «ДНК» виступив медіапартнером форуму, а тому, шановні читачі, ви маєте можливість одержати інформацію про подію, так сказати, з перших вуст…

Подібний форум – подія дійсно унікальна для нашої країни. Він – перший з багатьох параметрів і напрямків. Зокрема, «Нова філософія бізнесу» – перший форум…
…що зібрав для відвертого і професійного обговорення людей, що успішно розвивають власний бізнес і економіку країни: власників і топ-менеджерів провідних вітчизняних фірм і корпорацій, економістів, представників регіональних бізнес-еліт, політиків і…(!) студентів;
…, що поставив перед собою цілі створення дискусійної площадки для обговорення стратегічних питань розвитку економіки і бізнесу країни, а також можливість співвіднести глобальні тенденції економіки з національними інтересами;
…, що запросив для участі консультанта зі світовим ім’ям – провідного спікера Європи, професора Стокгольмської школи економіки К
єлла А. Нордстрема.
Почався форум з неформального і жорстко позиціонованого обговорення стратегічних варіантів розвитку бізнесу на конференції «Стратегії розвитку економіки і бізнесу в Україні». Думки, що пролунали в ході дискусії, хоча найчастіше і відрізнялися абсолютною полярністю вибору стратегій, але в глобальному змісті зберегли загальну тенденцію.

Володимир Горожанкін, генеральний директор фонду «Віче України», бізнесмен

– Ми поступово прийшли до визначення основної проблеми України – відсутність національної ідеї. Дуже здорово, що дана проблема пролунала так виразно, виходить, ми на правильному шляху….

Ігор Дідковський, президент групи компаній «Родовід»

– Нам варто відійти від того, що дісталося в спадщину, і тоді ми зможемо гідно інтегруватися далі. Очевидно, у першу чергу країні необхідно направити всі зусилля на побудову громадянського суспільства і дотримання нейтралітету.

Який шлях нової України? Приєднання до Євросоюзу, об’єднання з новою, що зароджується на наших очах, Російською імперією, або власний шлях розвитку? Кожний з них має свої переваги і недоліки і народжує, відповідно, масу питань, обговорити які можливо саме в такій неформально-довірчій обстановці. Приміром, що може дати нашій країні входження в європейське співробітництво? Якою буде роль України на міжнародному ринку? І звичайно, хто і на яких підставах буде створювати третю «вільну» стратегію розвитку країни?

Інна Богословська, президент фонду «Віче України»

– Україна повинна самостійно розробити правила, зіграти за ними і в такий спосіб зробити істотний ривок вперед… Я впевнена, через 10-15 років вона знайде статус країни «проникаючого нейтралітету»… А протягом 2-3 років держава повинна одержати проект подальшого розвитку від зацікавлених у його самодостатності сил: від суспільства, від талановитих людей, від геніїв… На мій погляд, тільки бізнес може стати ініціатором нового руху. Тому що реально за роки незалежності України саме бізнес продемонстрував, що вміє досягати цілей і домагатися успіхів у розроблювальних проектах.

А досягають цілей, в першу чергу, люди амбіційні. Їм властиві нестандартність мислення і постійне прагнення до досягнення нових висот. Вони вміють правильно розставляти пріоритети, відокремлюючи істинно важливе від тимчасового.

Віталій Гайдук, президент Фонду прогресивних реформ

– Бізнес можна побудувати незалежно від поставленої мети: або заради кінцевого продукту, або заради грошей. Якщо ви амбіційні, ви обов’язково досягнете успіху… Неамбіційні люди бізнес ніколи не побудують. Ні великий, ні маленький – ніякий. Після Великої Вітчизняної війни Німеччина почала відновлення з того, що роздала своїм громадянам по 50 марок. Тобто поставила усіх в рівні умови. Є амбіції – роби власний бізнес. Немає амбіцій – ставай найманим робітником, щоб заробляти гроші. Хочеш більше грошей – підвищуй кваліфікацію, будь кращим, реалізуйся!

Було б нелогічним обговорювати майбутнє країни, не довідавшись про думку тих, хто завтра буде його створювати. Щоб зрозуміти, як бачить Україну нове покоління підприємців, менеджерів, заставило організаторів обговорити тему «Стратегії розвитку економіки і бізнесу в Україні» у студентському середовищі. Студентська конференція зібрала старшокурсників провідних вузів із усіх регіонів країни. Обговорювалися стратегії і пошук успішних шляхів розвитку України. Студенти торкнулися актуального для нинішньої молоді питання одержання бізнес-освіти. Чи може бути сформованим замовлення на визначеного фахівця, чи його не може бути апріорі. Економічній і бізнес-освіті в Україні була присвячена тема круглого столу в рамках бізнес-форуму. Зростаюча з геометричною прогресією кількість вузів зворотньо пропорційна якості знань, одержуваних у них. Підприємці, в основному, вирощують кадри на власному підприємстві, але залишається питання, де і як фахівці можуть одержати класичні основи знань.

Богдан Будзан, ректор МІМ, м. Київ

– Я дуже радий за молодь, що була присутня на форумі. Вона не напхана старими ідеями, не має інерцію мислення. Вона не боїться ставити нові задачі. Вона дає істотний поштовх для розвитку бізнесу більш швидкими темпами. Погодьтеся, це важливо, інакше ми залишимося за західними країнами. Молоді люди відзначили багато напрямків розвитку, включаючи інформаційні технології, інтернет. Більш того, необхідно усвідомлено формувати новий тип людей. Адже багато чого починається з людини, що не боїться брати на себе відповідальність, має приголомшливу самоорганізацію.

«Ізюминкою» бізнес-форуму стала лекція-семінар «Нова філософія бізнесу» К’єлла А. Нордстрема. В ексклюзивному інтерв’ю журналу «ДНК» професор відкрив завісу, що ховає секрети його успіху.

К’єлл А. Нордстрем

– Я займаюся бізнесом більше десяти років. Споконвічно я думав, що моя тимчасова монополія протриває 2-3 роки (раніше я працював у Скандинавії і Швеції). Але вона продовжується 15 років. Я постійно її будую й обновляю. У чому полягає тимчасова монополія? З чого вона взагалі створена? У світі існує багато професорів, що написали величезну кількість розумних книжок. Вони знають дуже багато чого, але не впускають у себе, не дають знанням вийти назовні. Я поступаю інакше: я ділюся знаннями з економіки, бізнесу з іншими. Як інструменти пізнання навколишнього середовища я використовую і театр, і поезію, і живопис, і звичайні прийоми. Комбінація науки і мистецтва в процесі навчання підсилює розуміння. І так до нескінченності…

У  професора К’єлла А. Нордстрема, консультанта й експерта мультинаціональних корпорацій Pharmacia, Volvo, Ericsson, Procordia, Gambro і Cardo, Україна і її інтелектуальний потенціал викликали визначене коло асоціацій. Він порівняв можливість розвитку нашої країни з долею Каліфорнії, що колись змінила Сполучені Штати Америки.

К’єлл А. Нордстрем

– Як я бачу, Україна – європейська Каліфорнія. Її вигідно відрізняє те, що вона знаходиться в центрі Європи. І може, фактор “Каліфорнії” допоможе змінити Європу, як у свій час змінилися США. Чи знаєте ви, що в 50-60-і роки Каліфорнія вважалася самою слабкорозвиненою частиною США, хоча на її території знаходилися золоті поклади. Усі важливі інституції були зосереджені на заході: Нью-Йорк, Філадельфія, Вашингтон. На сьогоднішній день штат Каліфорнія займає 5 місце у світі по промисловому виробництву. І якщо в Європі з’явилася своя Каліфорнія, ми саме знаходимося в ній. Коли я приїжджаю в Україну, я це відчуваю. Європу гальмує зайва структурованість, що не дозволяє реалізовувати нові ідеї і проекти. Україна має всі можливості уникнути подібного.

Журнал «ДНК».