Виступ на прес-конференції заступника голови Держкомпідприємництва Сергія Третьякова

17.07.2003

Я б хотів сказати кілька слів щодо прийняття нового закону про реєстрацію. Ви знаєте, що формування дозвільної системи – це перший, основний фактор, від якого залежить, чи буде підприємництво реалізовувати власну діяльність, в яких умовах і як. Тому від того, наскільки чітко визначена система реєстрації (а у всіх країнах Європи це окрема, дуже важлива і складна галузь), від того, які держава створює умови для підприємців, залежить
і розвиток економіки даної країни.

Закон про реєстрацію…я хочу показати тільки його обсяг!…До цього закону вся система реєстрації регламентувалась двома сторінками закону про підприємництво (восьма стаття) і постановою Кабінету міністрів про порядок реєстрації фізичних осіб, яка діяла останні п’ять років. Усі механізми, усі проблеми, які не були визначені прийняттям цієї постанови, всі вони знайшли відображення у цьому законі. Тобто після його реалізації потрібна буде дуже мала кількість додаткових нормативних документів. Не буде вже такої великої кількості підзаконних актів, як це було раніше.

По-друге, цей закон виведе Україну в лідери саме в сфері реєстрації суб’єктів. Це буде вже максимальна гармонізація з європейським законодавством у даній сфері. Закон стає чинним з 1 липня 2004 року, він вводить таке поняття як електронна реєстрація – тепер можна буде зареєструватися практично за одну годину.

Буде забезпечено вільний доступ до бази даних фізичних осіб і юридичних осіб – підприємств. До цього часу єдиного такого реєстру не існувало. Сьогодні ми навіть точно не можемо сказати, скільки у нас суб’єктів середнього бізнесу, малого бізнесу – податкова вела власний реєстр, Деркомжстатистики – інший реєстр, інші органи влади – власні реєстри. Жодного реєстру, який би об’єднав усю цю інформацію, не було. Фактично, створення такого єдиного державного реєстру – це буде початок життя для суб’єктів підприємницької діяльності.

Далі – забезпечення принципу достовірності інформації, а саме – введення електронної реєстрації. Буде видання спеціального друкованого органу, де буде розміщено всю інформацію щодо зареєстрованих суб’єктів, суб’єктів, які збанкротували тощо. Це вимога Ради Європи. Більш того, буде оптимізовано всі процедури реєстрації. Система реєстрації залишена за місцевими органами влади – в місцевих органах влади є фахівці, які вже 12 років реєструють суб’єктів. Для того, щоб не знищувати цю систему, ми її залишили. Крім того, вводиться інститут державних реєстраторів.

Шляхом прийняття цього закону ми максимально наблизимося до вимог Ради Європи, і наш національний реєстр буде елементом європейського реєстру, що буде спрощувати систему пошуку іноземного бізнесу для наших підприємців, і, навпаки, пошук іноземцями інформації про наших суб’єктів підприємницької діяльності. Дякую за увагу.