Інна Богословська: Дострокові вибори для президента це шлях в нікуди

27.04.2007

26 квітня лідер партії «Віче», заступник Міністра юстиції України Інна Богословська взяла участь у прямому ефірі на «Радіо Ера-FM» в програмі «Ранковий іспит».

Наводимо текст виступу Інни Богословської.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Як розцінювати вчорашній указ глави держави Віктора? Чи використовується зараз судова гілка влади у розв’язанні політичного конфлікту? Чи є дострокові вибори вирішенням тієї ситуації, яка склалася? Про все це ми поговоримо з нашою гостею – заступником міністра юстиції Інною Богословською. Я вітаю вас у нашій студії.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Добрий ранок.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Для початку рубрика «Бліц». Рішення КС може стати відправною точкою для пошуку компромісу чи ні?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Може.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Нова дата проведення дострокових виборів, озвучена президентом, 24 червня реальна?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ні.

Тетяна ЧЕРНЕГА: З чим вона пов’язана?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Безумовно з тим, щоб завадити КС прийняти законне рішення про незаконність першого указу президента.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Ініціювання імпічменту глави держави, як заявляє реґіонал Тарас Чорновіл, зараз на часі?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Боюсь, що дуже близько до того.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Отже, вчора ми почули ввечері звернення Віктора Ющенка до громадян України, в якому він повідомив, що підписує указ про проведення виборів 24 червня. Ваша перша реакція, коли ви почули це повідомлення?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: На превеликий жаль, перша реакція була просто такий гомеричний сміх. Вибачте за таку реакцію, тому що я юрист до, як кажуть, до мозга костей, і тому для мене таке абсолютно не юридичне, незаконне нове рішення президента стало просто величезною образою тієї професії, якої мене вчили багато років тому. 25 років я працюю юристом. І так сталося, що, на щастя, я ще застала тих викладачів, які викладали в університетах, знали по 16 мов, були людьми з глобальним інтелектом і нас вчили, що із законом не можна поводитися, як з дворовою дівкою. На превеликий жаль, сьогодні ми бачимо всюди в країні таке поводення з законом, і на величезний жаль, це робить перша людина в країні – президент.

Тетяна ЧЕРНЕГА: А ви не знайшли тих аргументів, на які посилається президент України? Не знайшли їх юридично обґрунтованими? Знову ж таки іде посилання на ст. 90 Конституції України?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Перш за все, виступ вчорашній президента – це не був виступ президента, тому що не було оголошено указ, було видно, що навіть в ефірі президент щось міняв у своєму виступі, не було тексту, не було юридичного обґрунтування. Тобто це дійсно було звернення, але це не був указ. Навіть з юридичної точки зору ще не можна сказати, що він опублікований, треба чекати тексту, тому що вчора була абсолютна еклектика. Складалося таке враження, що текст, який проголосив президент, був зроблений на скору руку, був зроблений декількома людьми, тому що він дійсно еклектичний. Я сьогодні зранку тільки що знову прочитала це звернення – це не є нормальним юридичним документом, а тим паче документом, на яке покладається така величезна відповідальність, як новітні парламентські вибори в країні.

Тетяна ЧЕРНЕГА: А все-таки посилання на ті норми, про які говорить президент, про те, що вже місяць коаліція працює у новому форматі і т.д. Наскільки це можна вважати документом?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ні, це, безумовно, не аргумент. Всі знають, що коаліцію було створено тоді, коли об’єдналося в коаліційній угоді 3 фракції – фракція Реґіонів, фракція комуністів і фракція соціалістів, і ні жодного переформатування коаліції з точку зору закону не було. Тому що і Конституція, і закон, і регламент ВР кажуть, що коаліція створюється фракціями. Вона створена фракціями. Жоден документ існуючий в законодавчому полі України не каже, що до створеної згідно з законом коаліції, до якої дійшли фракції, не можна приєднуватися окремим депутатам, які додаються фактично до складу фракції. Може, це така дірка в законодавстві, може, це умисно робили? Але головне, що вимагає закон, щоб фракції склали угоду про коаліцію, і ця угода була сталою і стабільною, це є. Парламент виконує свої функції. Жодного з юридичної точки зору переформатування коаліції не було, тому посилання президента на те, що вже місяць в парламенті існує переформатована коаліція, жодного юридичного підґрунтя немає.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Ми пам’ятаємо, що частина з тих депутатів, які вийшли з опозиції і приєдналися до коаліції, вони написали заяви про входження, частина не написали. Так ось, наскільки така норма прописана? Її немає, здається?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Це немає жодного значення з юридичної точки зору. Є з юридичної точки зору єдина підстава для формування коаліції – це угода між фракціями. Коаліція перестає існувати, коли ця угода переписується чи до неї є угода про розірвання угоди про створення фракцій, і тоді можна казати про те, що починається новітній термін в 30 днів для формування нової коаліції у парламенті, і тоді можна казати про, коли не буде сформовано нову коаліцію, можна казати про те, що є підстави ст. 90 для розпуску парламенту.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Як ви гадаєте, що президента спонукало вчора зробити таке звернення до громадян? Адже ми знаємо, що саме вчора розпочалися переговори в Секретаріаті президента. Ввечері відбувся другий раунд. І раптом увечері таке звернення до громадян!

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Я ще раз хочу зараз сказати стару істину. Ищите женщину. Я думаю, що тут теж треба шукати ту жінку, яка з-під поли в азіатському типі політики керує цими процесами. Безумовно, те, що сьогодні і в оточенні президента дуже багато екстремістів від політики, і на превеликий жаль, вибір Кириленка як голови «Нашої України»… Де НУ і де Кириленко? Кириленко ніколи не був членом фактично НУ, він представник Руху, він не будував цю партію і цей рух, але він, безумовно, екстремістського напрямку. І замовником в цих екстремістських ходів, безумовно, є БЮТ, Тимошенко особисто. І тому я просто впевнена, що як раніш довели президента до істерії, коли казали, от дивіться, завтра буде 300 голосів, буде 304 і т.д. Звідки вони будуть? З НУ і БЮТ, тобто вони самі навіть не були впевнені в якості своїх депутатів і так боялися цього.

Так і сьогодні. Президенту, я думаю, скоріш за все, сказали, що завтра буде рішення КС про незаконність указу президента. Безумовно, він за таких обставин втрачає політичне обличчя. І знову таке, знаєте, шахрайство політичне – зараз видати новий указ, щоб нібито позбавити КС можливості розглянути той перший указ. Але я хочу сказати, що сьогодні це випробування для КС, бо вони, за законом, можуть прийняти рішення про припинення конституційного провадження у зв’язку з відміною указу, а можуть і не приймати.

Тетяна ЧЕРНЕГА: І тоді що?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: І можуть піти на те, щоб закінчити конституційне провадження по справі рішенням і визнати, що перший указ був незаконним. По юридичної моралі і юридичній практики повинні так і зробити.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Власне представник фракції ПР Тарас Чорновіл сказав, що другий указ теж буде оскаржуватися в суді. Отже, зараз все залежить від того, яке рішення прийме КС?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ви знаєте, сьогодні це вже не так очевидно, тому що щоб не прийняв КС по першому рішенню, все рівно встає потреба оскаржувати і новий указ, тому що він таким же чином незаконний, як і перший. Але як юрист я можу сказати, що нам треба дочекатися хоча б тексту, тому що вчорашній виклик президента через ТБ не був текстом указу, треба подивитися, хоч що там підклали в підґрунтя цього указу.

Тетяна ЧЕРНЕГА: А які зараз взагалі є гарантії, що другий указ президента не спіткає доля першого указу?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Я думаю, що так воно і буде. Ви розумієте, що, і всі наші слухачі розуміють, що за наступні 2 місяця не можна вирішити те, що було причиною непроведення перших виборів. За ці 2 місяці не можна скласти згідно з законом списки виборців. Неможливо фізично, тому що в законі не прописано, як складаються списки виборців під час дострокових виборів. Я хочу сказати, що під час строкових виборів, буденних виборів, уявіть, вони є в останню неділю березня, в такому випадку на жовтень місяць попереднього року повинні вже бути складені списки і півроку дається на внесення в них змін і доповнень на крокетування. Як ми сьогодні, сьогодні будуть вибори, наприклад, в червні, ми будемо що, користуватися списками, складеними на жовтень 2005 року?

Тетяна ЧЕРНЕГА: Чому тоді президент, розуміючи цю ситуацію, адже він очевидно її розуміє, призначає саме цю дату? Ми чули від представників більшості те, що вибори можуть відбутися, наприклад, восени.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Для того, щоб вибори відбулися, треба провести дуже багато змін до діючого законодавства і закрити ці дірки, які не дають сьогодні можливості легально і законно так, щоб не оскаржили після того, провести дострокові вибори. Для того, щоб їх провести, треба визнати, що парламент працює, а за законом він працює до першого дня прийняття присяги новими депутатами новітнього парламенту, і дати нормально провести ці процедури. Крім того, коли вже казати про абсолютну правову чистоту, треба вносити зміни і до Конституції, а це 2 сесії. Одна сесія, яка попередньо розглядає, і друга, яка приймає. І між тим конституційна процедура. Тобто це політична авантюра таким чином намагатися через коліно переламати політичних супротивників.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Але за будь-яку політичну авантюру може бути відповідальність.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Так, безумовно. Тому, я думаю, що якщо раніш можна було казати, що процедура імпічменту президента – це тільки така умозрительная можливість, то сьогодні, на превеликий жаль, президент все більше і більше надає підстав для того, щоб це могло стати реальністю.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Як технологічно можна зараз реалізувати процедуру імпічменту президента? Ми знаємо, що для цього, що ця процедура прописана в законі про тимчасові слідчі комісії – він не підписаний главою держави, так само, щоб за це рішення проголосувала ВР, потрібна та кількість голосів, якої зараз більшість не має.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Я вам можу сказати, що коли ви побачите коріння тих процесів, яке зараз ідуть в державі, а процес можна назвати зіткненням лобами НУ і ПР. Треба розуміти, що на самому ділі це не є корінням. Корінням є те, що екстремістська політична сила БЮТ намагається переглянути за будь-яких умов результати виборів, провокує всі ті зіткнення, які в результаті, тобто чужими руками розчищає для себе поле. Безумовно, мрією Тимошенко є отримання посади президента з поверненням повноважень, які були у президента Кучми, тобто отримати авторитарну абсолютну владу в країні. Вона буде робити для цього все, вона вже робить для цього все. І коли стане питання про імпічмент президенту, я даю вам гарантію в 99%, що БЮТ проголосує, зайде на 1 день до парламенту і дасть свої голоси для імпічменту Ющенка, і таким чином Тимошенко буде намагатися розчистити для себе поле, в тому числі і президентської влади.

До речі, я хочу сказати, що ті, хто уважно слідкує за тим, як і що кажуть представники БЮТ, я можу нагадати вчорашнє інтерв’ю на каналі «1+1», коли був Пинзеник у вечірньому ефірі і його прямо запитав тричі ведучий, скажіть чесно, відверто і прямо, якщо в парламенті стане питання про імпічмент президента Ющенка, що БЮТ ні за яких умов не дасть своїх голосів. Тричі Пинзеник, оскільки він просто людина, яка не дуже любить брехати, він ні разу не сказав, що це так. Тобто він навіть не зміг сказати це, тому що ці розмови ведуться в БЮТ весь час.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Які мають бути зараз дії політичних сил, адже виходить, що йде стінка на стінку. Президент говорить, що дострокові вибори однозначно відбудуться, опозиція готова ж звичайно на їх проведення 24 червня. Представники більшості кажуть, що це нереальна дата. То чи буде сьогодні продовжено за таких умов діалог в СП? Якими будуть взагалі дії політичних сил?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Давайте трошечки по тих питаннях, які ви зачепили в цьому питанні. Перше. Опозиція готова до виборів. Це неправда. Опозиція блефує. План, на який президента спровокували, був покладений в тому, що під час дострокових виборів була створена єдина опозиційна сила. Тимошенко і тут, вибачте за таке слово, кинула своїх політичних соратників, відмовившись від створення великого опозиційного блоку, і таким чином знову розчищає для себе поле. Тимошенко відмовилася від опозиційної сили єдиної під час дострокових виборів. Таким чином, вона зараз доб’є фактично електорат НУ і української правниці(???) і т.д. на заході України і забере до себе всі ці голоси. Це її план.

По-друге. Чи можливі переговори? Переговори будуть можливі за однієї умови – якщо президент зрозуміє, що в його оточенні ї сили конструктивні, а є сили екстремістські. Йому треба безумовно позбавитися деяких екстремістів, перш за все, Балоги, змінити керівника СП, тому що така позиція керівника СП весь час буде штовхати до війни всі політичні сили.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Пані Інно, але ж ви розумієте, що зараз ніхто нікого позбавлятися не буде. Більше того, є чітка стратегія, якої дотримуються всі сторони. То як бути в цій ситуації, якщо одна сторона впевнено каже, що вибори будуть, інша сторона це заперечує.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Сьогодні уряд вибрав дуже вірну тактику – він працює, не дивлячись ні на що. Тобто є політичний простір, політична ланка подій, а є буденна робота. В цій буденній роботі навіть є головне, на що я йшла в уряд, наприклад, – це стратегія реформ. Працює комітет з економічної стратегії, працюють всі структури уряду. Економічна ситуація, не дивлячись на такий політичний хаос, поки що утримується у більш-менш нормальному стані, і уряд думає про те, що робити завтра. Слава тобі, Боже, що це так є. Було б дуже погано, коли б весь уряд пішов зараз на барикади.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Пані Інно, чи не видається вам, що сьогодні як ніколи все залежить від політичних домовленостей? Можливо, це був ще один сигнал від президента? Ми почули від вас звинувачення на адресу БЮТ, але є ще інші політичні сили, є ще оточення президента. Чи можливий зараз такий діалог?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Він повинен бути…

Тетяна ЧЕРНЕГА: А чи буде?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: А іншого шляху немає. Протистояння по принципу «хто сильніший?» сьогодні це шлях в нікуди. По-перше, треба розуміти, що наступні вибори дадуть фактично ту ж конструкцію у владі.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Отже, дострокові вибори нічого не вирішують?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Абсолютно. І це шлях в нікуди. І для президента це шлях в нікуди. Була ілюзія, що якось там суспільство піде на майдани. Ми бачимо, що опозиція не може влаштувати жодного з обіцяних масових майданів, тому що люди вже не вірять. І перш за все головне, що люди зрозуміли, що можна вже піддаватися на голі емоції. Ходімо зараз скинемо владу. А що після того? Що, запропонований якийсь план? Ми що, знаємо, що будуть робити після того, як вони прийдуть до влади, опозиція? Знову жодної ідеї, жодної команди, знову популістські лозунги, але на популізмі можна тільки взяти владу.

Але революція закінчується і треба працювати. Вже продемонстрували помаранчеві сили, що працювати не вміють. Вони б були дуже корисні, коли б була широка коаліція, тому що, наприклад, у НУ є дійсно традиція демократизації політичних сил, вони знаються на цьому, а Реґіони вміють працювати. Це було б дуже корисно. Крім того, зшили би країну по горизонталі. Але цього не зробили. І це була найгірша помилка президента, тому що тим літом можна було зробити дуже здорову, нормальну, стабільну конструкцію для політичної влади в Україні шляхом створення у парламенті широкої коаліції.

Зробили цю помилку. Не сталося так. Штовхнули фактично Реґіони до тієї конструкції коаліції, яка сьогодні є. Вона, чесно кажучи, є продуктивною на сьогодні, але вона в майбутньому буде теж мішати всім, тому що є деякий конфлікти в економічній політиці всередині цієї коаліції. Але скільки президент буде іти на незаконні кроки, стільки ця коаліція буде тільки зміцнюватися, тому що ця конструкція протистояння лоб в лоб ніколи не дає дійти згоди. І політика – це искусство возможного. Сьогодні можливий діалог, просто треба перестати бігти.

Мені здається, що сьогодні президент як лисиця чи заєць, який попадає у світ фар в темряві, і він біжить за цим напрямом, і він просто не може піти в сторону. Йому треба зараз зупинитися.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Як ви гадаєте, сьогодні під час переговорів в Секретаріаті, якщо, звичайно, вони будуть проводитися, і не відомо, що там вже будуть обговорювати політичні сили, мабуть, вчорашню новину, все-таки чи можливо зараз для сторін знайти компроміс ще до рішення КС? Чи більшості зараз все одно?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Для мене дуже важливо було, як відреагували люди на вчорашній указ президента. По-перше, весь телефон в анекдотах, і анекдоти вже дуже такі, знаєте, беззлобні – палата № 6 і т.д.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Ви спілкувалися з людьми?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Безумовно. Телефони у всіх, хто в політиці зараз, були червоними в цю ночь і цього зранку. А зараз я питала просто своїх помічників, як їх друзі відреагували? Всі зараз вже не зважають на ці процеси. Тобто такий навіть указ президента вже нікого не збудив. Це щось страшне, кажуть, це безладдя, це дурь якась. Оце реакція простих людей. Тобто ми просто можемо дійти до того, що велике політичне натхнення нації, яка хотіла відчути дійсно вже народом і нацією, може піти, просто злите бути в туалет, тому що коли політики демонструють повну неповагу до законів і коли вони демонструють слабкість, тому що і перший і другий указ президента – це не реалізація сили політичної, це реалізація слабкості, комплексів якихсь.

Я би хотіла сказати, що в оточенні президента є абсолютно різні люди. Є глиби. Я впевнена, що, наприклад, коли б переговорний процес був доручений Олександру Чалому, то він би йшов зовсім іншим чином, ніж він доручений тому ж Балозі чи Васюнику.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Зараз маємо те, що маємо, як сказав один відомий політик. Тим не менше, я би хотіла запитати про те, що Європа вже якось не адекватно реагує на те, що відбувається в країні. Йдеться не лише про указ президента вчорашній, йдеться взагалі про ту ситуацію, яка склалася в нашій державі. Втім, Єврокомісія все ж таки сподівається, що Україна самостійно вирішить політичну кризу. Це від того, що в Європі просто не розуміють, чого чекати від України завтра? Вони взагалі не можуть зрозуміти цих процесів?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Безумовно. Перш за все, дуже вчора було гірко, коли президент фактично поїхав до дітей читати їм лекцію про європейську Україну, до школи він поїхав вчора, в час, коли весь світ ховав президента Єльцина, наш президент не поїхав у Москву, а поїхав до сільської школи і 2 години читав діткам 9-10 класу лекцію про те, яка Україна європейська країна. І в цей час абсолютно в азіатській моделі політики було створено його створено його звернення, і він повернувся і його прочитав. Я ще раз сказати, що було очевидно, що це звернення було зроблено швидко, складено з декількох тез, і не було указу як таким. А це було таким – виклик, скоріш за все. Тобто…

Тетяна ЧЕРНЕГА: Це звернення заздалегідь готувалося?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Не… Вчора було зрозуміло, що ідея була заздалегідь, але сам указ чи звернення було дуже поспішно створено.

Тетяна ЧЕРНЕГА: А як ви гадаєте, чому така ідея була заздалегідь? Це нерозуміння того, що ці консультації, які почалися в Секретаріаті, вони закінчаться якимсь успішним результатом?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ні, я впевнена в тому, що все ж таки конструкція, за якою зараз ідуть екстремісти, це конструкція силового варіанту, і вони будуть робити все, щоб викликати все ж таки таку агресію, яка призведе до силового варіанту, до введення чрезвичайного стану, до арешту частини чільників уряду. І те, що вчора президент сказав таку фразу, що небажання проводити дострокові вибори межують з кримінальним злочином, це теж підтвердження того, що це є планом. І тому сьогодні треба дуже ретельно слідкувати за всіма незаконними діями з боку оточення президента і президента, і протистояти їм.

Я можу вам сказати, що до Мінюсту зараз надходить величезна кількість указів президента з питань призначення і переведення суддів, призначення якихсь керівників органів. І з цієї купи документів можна зробити один вивід – це те, що президент намагається сформувати своїми людьми всі гілки судово, виконавчо, фактично РНБО зараз діє, як тіньовий уряд, другий уряд, і він намагається зробити таку ситуацію, за якою не можна буде оскаржити незаконні дії.

Я вам можу сказати, що за останні тільки дні декілька судей з периферії, з районних судів Хмельницької області, Вінницької області переведені до Печерського суду з порушенням повноважень президента. Тобто іде підкилимна підготовка до силового варіанту. Це треба розуміти.

Тетяна ЧЕРНЕГА: А як можна тоді пояснити створення робочої групи, до якої входять і представники НУ, і БЮТ…

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Безумовно, це маневр для того, щоб відволікти увагу. Це було зроблено, до речі, і напередодні першого указу президента, коли на зовнішньому просторі складалася така картинка переговорів, пам’ятаєте, да? Безкінечні переговори, знову спілкування, якісь робочі групи, а в той час готувався указ президента. І ми повинні знати, суспільство повинно знати, що варіант надзвичайного стану був одним з найбільш реальних варіантів під час першого указу. І тільки те, що, по-перше, суспільство продемонструвало, що воно не готове і на майдани не пішла маса людей, чого чекали автори незаконного указу президента, і по-друге, Європа дуже точно відреагувала і сказала, що коли в Україні буде силовий варіант, то це не європейський шлях розвитку країни.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Ну, Віктор Ющенко неодноразово зауважував, що ми вирішимо всі питання лише мирним шляхом.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Так, це було після того, коли ви піднімете зараз вже архів такий ваш, ви побачите, що ці заяви були зроблені фактично в останні 2 тижні, тільки після того, як Європа дала абсолютно точні меседжі, що якщо в Україні буде силовий варіант, то Європа цього не сприйме.

СЛУХАЧКА: У мене питання до нашого видатного юриста нашої епохи. Я би хотіла, щоб ви оцінили поведінку представників ВР у КС, і особливо Мендуся, і від КМ. Чи це ви вважаєте, що це крок назустріч для того, щоби вести переговори? Ми бачили всі, як цинічно відповідають на запитання ці представники. Ви тільки даєте оцінку оточенню президента. А на майдани ми не йдемо, тому що ми знаємо, що будуть вибори, і ми підемо на вибори.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Мені не подобається поведінка деяких представників у КС, але я вам можу сказати, що ще більше мені не подобається, що напередодні початку слухання 5 суддів КС вийшли на публічну прес-конференцію, зробили заяву політичного характеру. А крім того, зробили те, що жоден суддя не має права робити – вони фактично напередодні слухання діла вже заявили про свою позицію і сказали, що указ президента є законний. Це просто неприпустима практика, особливо для КС. Для будь-якого суду. Це підстава для відводу суду, це підстава для недовіри суддям. Але це було зроблено.

На превеликий жаль, коли президент є вже першим порушником Конституції, всі решта вважають за можливе порушувати закони. Це величезна небезпека для країни. Ми можемо втратити навіть державність за таким сценарієм.

СЛУХАЧКА: Доброго ранку. Це місто Ірпінь, Ємець Ольга Миколаївна. Скажіть, будь ласка, Інна Богословська, як вам не соромно так все перебільшувати і займатися суцільною брехнею…

Тетяна ЧЕРНЕГА: Давайте не ображати наших гостей. Якщо у вас є запитання…

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ні, я потерплю, давайте, кажіть, будь ласка.

СЛУХАЧКА: Ви така сама, як Сюзанна Станік, ви політична аферистка. І я хочу вам сказати, що час зіллє вас в туалет. Бувайте здорові.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Дуже велике прохання до наших радіослухачів, наші гості терплячі, ми розуміємо, що зараз у такий важкий політичний час доводиться терпіти усім – і ведучим, і гостям, втім все ж таки будьте толерантними.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Я повинна відповісти, бо це дуже важливо, бо слухає нас не тільки та жіночка, яка продемонструвала свою культуру дуже низьку. А нас слухають мільйони людей. Так я до цих людей хочу звернутися зараз. Ви знаєте, величезною небезпекою зараз для нас з вами, для наших дітей, для наших онуків є те, що сьогодні пре до влади тупа, абсолютно амбіційна і абсолютно аморальна політична сила, яка таким чином звертається до людей, щоб підносити на поверхню найгірші людські якості, які є – заздрість, ненависть, створення образу ворогів. Це все знаряддя. І коли Тимошенко під час зборів, як це називалося, Комітету національного порятунку з трибуни, це було місяць тому, сказала, що настав час останньої битви з тварями, недобитими під час останніх виборів, то це просто страшна ситуація, і не можна цього не бачити, і ми вже проходили це, коли більшовики прийшли до влади і обурили більшість людей, і на поверхність вийшло найстрашніше – агресія, злоба і т.д.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Пані Інно, ви знаєте, кажуть розумні люди, що все одна час все розставить по своїх місцях, і кожний матиме те, на що він заслуговує.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Я впевнена в цьому.

СЛУХАЧКА: Доброе утро. Вы знаете, пани Инна, ваша личная вендетта никого не интересует. Меня лично Тимошенко тоже не интересует. Но я говорю о принципах нравственных. И вы же сами знаете, что вы защищаете не те принципы. А вот что бы хотелось у вас спросить, чтобы вы ответили. Европарламент, я внимательно прослушала все дебаты, и вы почему-то не говорите, и многие теперь с вашей стороны не говорят, что евпропарламентарии категорически сказали Януковичу, который, кстати, провалился, что это запрещено не выполнять указы президента, независимо от того, а он сказал, а мне так мои юристы посоветовали…

Тетяна ЧЕРНЕГА: Дякую.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Да, я обязана ответить. Я могу вам сказать, что у нас Конституция неплохая на самом деле, при том, что в ней есть масса недостатков. И вот в этой Конституции есть ст. 19, которая прямо говорит, что все государственные органы и должностные лица имеют право действовать только в соответствии с полномочиями, прописанными в законе. Таким образом, президент может действовать, т.е. его методы работы могут быть только такими, как непосредственно указано в законе. И в этой же статье написано, что ни один гражданин и ни одно учреждение, и ни одно должностное лицо не может быть понуждено выполнять незаконные указы. Это очень важно. Это не тот случай, когда говорят, ссылаются на другую статью Конституции, в которой указано, что никто не имеет право выполнять злочинні накази. І тому юридична практика знає таке поняття, як діюче, але нічтожне право – діючий, але ничтожный закон. І сьогодні це так.

І я би хотіла сказати, що давайте перестанемо вішати лейбли на лоба один одному. Ми всі громадяни однієї країни. Я відмовляюся розмовляти в закладі ти ворог, я ворог. Це єдина країна, єдина сім’я. На превеликий жаль, сьогодні багато політиків борються за особисту владу, а не за державу.

Тетяна ЧЕРНЕГА: Ми закінчуємо нашу програму. На все добре.

 

«Радіо Ера-FM, Ранковий іспит»

26.04.2007