Інна Богословська: Діалогу заважає БЮТ і особисто Тимошенко

14.11.2007

“Радіо Ера”. Юлія ДИЛОВА: Парламентарії не можуть розпочати підготовку навіть першого засідання ВРУ 6 скликання. Вже тиждень політики не можуть ухвалити жодного рішення у робочій групі, яка має підготувати все для перших днів роботи парламенту. У понеділок члени робочої групи зупинилися вже на першому питанні – обранні голови робочої групи. Сьогодні вдень буде чергова спроба домовитися, але, зважаючи на настрої політиків, сьогоднішнє засідання також може бути складним. Отже, чому українські парламентарії не можуть дійти згоди, навіть ще не зайшовши до сесійної зали, і що буде, коли почне працювати ВР? Про це ми будемо говорити з нашими гостями, а це заступник міністра юстиції, представник ПР Інна Богословська. Доброго ранку.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Доброго ранку.

Юлія ДИЛОВА: Та Роман Зварич, екс-міністр юстиції, представник БНУНС. Доброго ранку.

Роман ЗВАРИЧ: Доброго ранку.

Юлія ДИЛОВА: Шановні гості, ми прагнемо до європейських стандартів. І у політиці також. Всі знають, що у Польщі також пройшли дострокові вибори. Там є уже прем’єр-міністр і до завтра обіцяють сформувати уряд, і почне працювати Сейм. Чому в нас так довго це відбувається?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Відповідь на це запитання вже дав президент України Віктор Ющенко. Він буквально через декілька днів після підведення підсумків виборів сказав, що за будь-яких умов цей парламент зможе працювати тільки в тому випадку, якщо 3 сили, які набрали найбільшу кількість голосів, сядуть за стіл переговорів і знайдуть порозуміння. Після того ні БЮТ, завдяки якому ми мали ці незаконні дострокові вибори, який спровокував цю ситуацію, ні НУ, на превеликий жаль, яка сьогодні ще не може знайти свою позицію сильну в цих політичних баталіях, а весь час чомусь іде в фарватері БЮТ, не сіли за стіл переговорів з ПР, яка набрала найбільшу кількість голосів.

І безумовно, порівнювати з Польщею взагалі не можна сьогодні, тому що в Польщі є велика перемога на велику кількість відсотків цієї коаліції. А в нас 2 голоси в парламенті. Це та невеличка перевага, яка, до речі, процедурно зневільована навіть на рівні робочої групи, тому що там ті відсотки, які округляються до +1, дали зараз в робочій групі співвідношення 15 голосів…

Юлія ДИЛОВА: Пані Інно, але саме ПР не сідала за стіл у робочій групі до понеділка.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Перепрошую. До того, як збиралася робоча група, в нас був місяць. Протягом цього місяця, скільки ПР не закликала до того, щоб НУ і БЮТ сіли за стіл переговорів до того, як буде робоча група, ніхто цього не зробив. І до речі, тим самим показали президенту, що його слово не є важливим для цих політичних сил. Це не є нормальним. І сьогодні те, що так починається робота робочої групи, я до речі, я хочу сказати, що вона іде абсолютно в лоні закону, тому що закон дозволяє ПР ще мати лаг такий часовий для того, щоб не торопитися. Закон дозволяє нам це.

Роман ЗВАРИЧ: По-перше, дозвольте кілька реплік. Те, що ми йдемо у фарватері БЮТ, я хотів би нагадати пані Інні, можливо, вона цього не знає, але угода, яка попередньо підписана 2 лідерами, майже вся програмна частина писалася в НУ, тобто швидше всього, можна було би якраз закинути БЮТ, що вони за нами йдуть.

До прикладу, не лягло в основу нової угоди дуже розширений текст, який в БЮТ називається «Український прорив». Все ж таки програма, дозволю собі сказати, я не бажав би ображати наших партнерів, але вона є нашоукраїнська.

По-друге, знову ж таки, можливо, пані Інна про це не знає, я тоді буду мати приємність її про це повідомити, але ми щонайменше двічі зверталися до ПР, якщо я не помиляюся, один раз у письмовій формі, про те, щоби ми увійшли в переговори, запропонувавши ПР, зокрема, тему як роль опозиції, оскільки ми виходимо з того, що наші дві фракції, мається на увазі, БЮТ і НУ, формують коаліцію, а природньо, що таким чином тоді найбільша, найпотужніша опозиційна сила стає ПР.

Ми отримали відповідь, що вони будуть формувати владу і вони не зацікавлені на цю тему говорити. Хоча яким чином це буде відбуватися, мені поки що важко зрозуміти. Хотів би, щоби пані Інна нас трішечки прозріла.

А щодо затягування. Звичайно, що тут є певні проблеми на законодавчому рівні. Мені незрозуміло, чому, до прикладу, законодавець відвів аж 20 днів, щоб новообрані депутати внесли відповідні документи, які мали би свідчити, зокрема, про те, що вони зняли будь-яку несумісність мандатам народного депутата з іншою посадою, у тому числі в комерційних структурах. І там є також питання акцій і т.п., тобто управління…

Юлія ДИЛОВА: А тим не менше, є така норма?

Роман ЗВАРИЧ: Така норма є, і вона мала би бути, звичайно, тому що народний депутат, який в першу чергу складає присягу, текст якої міститься в Конституції, не може принаймні теоретично, ми би хотіли, щоб воно так насправді було, переслідувати свої комерційні чи тим більше свої особисті інтереси, перебуваючи на посаді народного депутата України. В інших країнах цей процес відбувається значно швидше. Я переконаний в тому, що ці документи мали би бути в наявності в ЦВК ще до дня виборів. І у відсутності таких документів на день виборів ЦВК мала би тоді приймати рішення щодо скасування реєстрації відповідної особи кандидатом в народні депутати. Це би значно пришвидшило цей процес.

Юлія ДИЛОВА: Пані Інно, якщо ви говорите про переговори між 3 політичними силами, які набрали більш за все голосів, чому ці переговори не можуть відбуватися у форматі робочої групи? Чому це потрібно робити до того, як розпочнеться вже формальна співпраця? Дехто з політиків каже, що треба взагалі відійти від цих переговорів, треба все робити публічно – зустрілися в робочій групі, домовилися і почали працювати.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ви знаєте, в нас, на превеликий жаль, популізм став вже тією заразою, яка пройшла в кожну клітинку тіла, яке називається суспільство і політикум. В жодній країні світу політика не складається тільки через піар і через ТБ. Політика складається завжди з 3 основних інструментів. Перший інструмент – це спілкування із суспільством. Другий інструмент – це політичні переговори, які, як знаєте, як любов – не можна займатися сексом на площі, бо порадами замучають. Отак і політика. Другий інструмент – це переговори. І третій інструмент – це піар, публічна складова.

В нас є, на превеликий жаль, одна політична сила, це БЮТ, яка зараз піар взяла єдиним політичним засобом. Ну ще інтриги, які НУ відомі краще, ніж нам. І ця угода, яка була напередодні таємна помаранчевої революції підписана, і нагляд за своїми ж друзями, коли Турчинов був головою СБУ і т.д. Це не є нормальним. І це хвороба.

Ми кажемо про те, що, безумовно, в будь-яких умовах, і в робочій групі, і поза робочою групою треба вести переговори, бо це обов’язковий інструмент політики у будь-якому суспільстві. І ми наполягаємо на тому, що треба зараз виходити з тієї парадигми, яка вчора теж на була робочій групі. Навіть не було намагання почати переговори. Знову таке: в кого міцніші м’язи, в кого міцніші нерви і т.д. Це ненормально. Як ми з цього вийдемо, мені дуже складно сказати.

Я як жінка можу сказати, що мені зараз ця ситуація нагадує, коли в сім’ї діти ідуть до шлюбу, і батьки, які дуже люблять своїх дітей, кожен відстоює позицію своєї дитини, і не може ніяк зрозуміти, що треба відпустити ситуацію і якось сісти і познати один одного ще краще і знайти якесь порозуміння.

Юлія ДИЛОВА: Тобто, провину ви покладаєте не свою політичну силу?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Всі ми винні в тому, що 3 роки ми не можемо вийти, 3 роки… Ця ситуація склалася не сьогодні, не вчора, ця ситуація склалася вже 3 роки протистояння в країні, протистояння на рівні політичних еліт, і безумовно, на рівні суспільства теж.

Юлія ДИЛОВА: Пане Романе, як ви бачите вихід з цієї ситуації?

Роман ЗВАРИЧ: Безумовно, нам потрібно увійти в діалог, але діалог, як на мене, має мати формалізований характер, тобто я не вірю у будь-які кулуарні домовленості. Я тому так категорично про це кажу, тому що ми цей процес уже пройшли, цей шлях ми вже проходили напередодні підписання Універсалу національної єдності, де поза рамками самого формального документу були також конкретні домовленості. Я вже нічого не кажу про те, що самі зобов’язання, які містяться в універсалі, просто не виконувалися, це вже таке діло.

Але крім того, відверто ігнорувалися, я тут абсолютно відповідально говорю за це, ігнорувалися певні джентльменські, я би їх так назвав, домовленості між на той час кандидатом у прем’єри та президентом України.

Юлія ДИЛОВА: Наприклад, пане Романе?

Роман ЗВАРИЧ: Я хочу сказати відверто, це стосувалося НАТО, для прикладу. Я абсолютно знову ж таки відповідально можу говорити про це, тому що ще далеко до створення коаліції антикризової, і ми знаємо, в яких умовах вона утворювалася… Я хочу нагадати, що за дорученням президента відбулися консультації, вони дійсно мали консультативний, а не переговорний характер, між нашою фракцією та ПР. І дуже багато часу було відведено на тих переговорах, я очолював нашу групу в цій частині, мій візаві був Микола Янович Азаров, і були навіть завізовані відповідні документи, які свідчили про те, що ПР у випадку, якщо буде сформована коаліція, бере на себе відповідальність звернутися до Брюсселя і повідомити генштаб НАТО про готовність увійти у переговори на предмет укладання договору щодо плану дій стосовно членства України в НАТО.

Практично один з перших візитів я супроводжував прем’єр-міністра, будучи міністром юстиції, відбувся до Брюсселя, і ми пам’ятаємо, які були публічні твердження самого прем’єр-міністра, які входили далеко всупереч тому, що було тоді укладено, домовлено.

Я глибоко переконаний в тому, щоби ці, хочу дуже дипломатично зараз висловлюватися, ці помилки, ці непорозуміння, щоб вони не мали місця, потрібно, а) формалізувати сам процес і максимально дотримуватися принципів гласності. Мені видається, що суспільство має право про це знати. Я знову ж повторюю, ми готові увійти в діалог, увійти у переговори для того, щоби створити конструктивну атмосферу в парламенті, для того, щоби ми могли увійти в цивілізовану систему взаємостосунків між владою та опозицією, тому що, будучи, скажімо, завтра при владі, післязавтра можна опинитися в опозиції. І нам всім мало би бути цікаво, щоб така політична культура, навіть правова культура була встановлена в нашому парламенті.

Юлія ДИЛОВА: Пані Інно, ви кажете, ПР готова до діалогу. Пан Роман каже, що НУНС готовий до діалогу. Чому немає діалогу?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Тому що посередині столу сідає панночка, яка свої власні амбіції щодо абсолютної влади в країні, і фамілія цієї панночки пані Тимошенко, покладає вище, ніж будь-які національні інтереси. І в кожну годину, коли тільки настає тонке порозуміння між НУ і ПР щодо шляхів розвитку суспільства, економіки…

До речі, в економічних програмах я не буду казати про те, як зараз виглядає програма «Український прорив» для людей, а не для політики, я її прочитала з олівцем двічі, вона вся в закладинках, це сьогодні еклектичний документ, тому що те, що написано від НУ, фактично під всім, ну десь під 80% ми можемо підписатися, але те, що там є від програми БЮТ, там навіть за стилістикою це видно, де НУ, де тексти БЮТ, те, що від БЮТ – це просто несумісні речі. Тобто НУ…

Юлія ДИЛОВА: Пані Інно, тобто тільки Юлія Тимошенко і БЮТ заважають діалогу?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Безумовно. Це є головна деструктивна сила зараз в Україні, яка будує всю свою політику на деструктиві, на тому, щоби збивати лобами всіх інших політичних гравців. До речі, зараз ми повинні казати, що не можна вже сьогодні продовжувати, вже почалася фактично політична каденція парламенту, не можна сьогодні продовжувати переговори в рамках 3. Сьогодні в нас і БЛ переможець виборів, і комуністи переможці виборів. Ще складніша ситуація.

Втрьох треба було знайти розмову, але ми бачимо, і це вже давно, БЮТ став на позиції радикальної екстремістської політичної сили, і сьогодні він продовжує таким чином діяти. Ви повинні зрозуміти, що ми не можемо стати заручниками такої деструктивної політики однієї політичної сили.

Юлія ДИЛОВА: Пане Романе, чи справді тільки БЮТ і вона особисто заважає розпочати плідні перемовини і діалог.

Роман ЗВАРИЧ: Я, можливо, тут розчарую пані Інну, але насправді я не бачу такої деструктивної позиції ні з боку БЮТ, ні тим більше з боку його лідера, Юлії Володимирівни. Навпаки, коли ми готуємося, відверто кажучи, ми дійсно готуємося до кожної наради підготовчої групи, тобто окремо представники БЮТ і представники нашої майбутньої фракції, сідаємо і обговорюємо різні можливі альтернативи. Юлія Володимирівна якраз дуже гнучку, навіть доволі конструктивну позицію займає у зв’язку з багатьма різними ініціативами.

Свідченням цього, до речі, коли вчора ми увійшли в тупикову ситуацію, пов’язану з не зовсім доречною, я би сказав, нормою Регламенту, яка створила таку ситуацію, що в підготовчій групі ми маємо 15 на 15. Можна говорити про 14+1, якщо БЛ такий більш-менш нейтральний. Якраз враховуючи нейтральність представника БЛ, Юлія Володимирівна запропонувала Ігоря Шарова, представника цього блоку, на посаду голови підготовчої групи. Між іншим, як кандидат на цю посаду від нашої частини, я дуже сильно зрадів, оскільки зрозумів, що, можливо, ми, зможемо, по-перше, вийти з тупикової ситуації, звичайно менше роботи мені тоді би довелося виконувати.

Тобто наша пропозиція полягала в тому, що явно єдина нейтральна, тобто не заанґажована майбутня фракція – це найменша, БЛ, і ми вважали, що це могло би дати нам можливість вийти з цієї ситуації. На превеликий жаль, пан Ігор взяв самовідвід. Я кажу «на жаль», бо я думаю, що ПР також була би готова, я так чомусь відчуваю, підтримати цю кандидатуру.

Юлія ДИЛОВА: Ні, не була. Лариса Богатирьова заявила, що вони тільки за Адама Мартинюка голосуватимуть.

Роман ЗВАРИЧ: Дивіться, в минулому парламенті були 3 фракції, які створили Антикризову коаліцію – комуністи, Реґіони і соціалісти. Ми знаходилися разом з БЮТ в опозиції. Тобто зрозуміло, що це протистояння між двома сторонами парламенту. В 6 скликанні іде нова сила, свіжа сила, яка не була заанґажована в тих баталіях, які мали місце, які, до речі, були іноді трішечки, знову ж таки м’яко скажу, загарячими, дійсно мали деструктивний характер, якщо на то пішло, і ми запропонували, вірніше навіть Юлія Володимирівна запропонувала кандидатуру Шарова. Я би все ж таки попросив представників ПР подумати над цією пропозицією, бо мені видається, що це міг би бути нормальний вихід з ситуації.

Тим більше, що ця погоджувальна група насправді, надіюся, що пані Інна зі мною погодиться, нічого не вирішує, вона має основне питання вирішити. Це, по-перше, дату відкриття першого засідання першої сесії нового скликання і деякі підготовчі документи представити, підготувати для того, щоби парламент їх міг розглянути, саме найголовніше з яких є перелік комітетів та предмети їхнього відання.

Юлія ДИЛОВА: Пані Інно, як ви гадаєте, коли запрацює парламент? В якому форматі будуть відносини у парламенті – чи в такому, як зараз у робочій групі, чи все ж таки до дати початку першого засідання якоїсь згоди дійдуть, і ця згода буде продовжуватися вже у сесійній залі?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Коли виписували норми щодо робочої групи парламентської підготовчої, всі розуміли, що саме на цьому етапі буде фактично перевірено, які будуть вади заважати нормальній роботі парламенту, які можуть бути прориви і т.д. Тобто дуже розумно робили наші попередники, коли передбачали цю робочу групу, яка фактично перед роботою парламенту повинна зняти головну напругу, яка завжди буде в парламенті у будь-якому.

Тому сьогодні ми маємо дуже небезпечні 2 тенденції. Перша, що на минулому засіданні з позарегламентними нормами, з порушенням регламентних норм була зроблена змога змінити положення про роботу робочої групи. Чому я кажу про деструктивну роль Тимошенко і БЮТ, тому що це було зроблено за пропозицією БЮТ і Тимошенко. Знову була зроблена змога чи намагалися зробити так, щоб почати фактично роботу навіть цієї підготовчої групи з порушення законодавства. Це небезпечна тенденція. Ви вчора казали, що не можна починати роботу нового парламенту знову з порушення законодавства.

Друге. Що було закладено в ці зміни до діючого Регламенту? Було закладено реалізацію принципу, який є неприйнятним для політики, принцип «якщо ми при владі, нам все, якщо ви при владі, то вам все». Це принцип, який фактично веде по життю Тимошенко, і це принцип, який не можна зараз закладати в новому парламенті. Фактично ті зміни до Регламенту, які пропонував БЮТ, зводилися до того, що можна прийняти будь-яке рішення у підготовчій групі фактично тільки голосами БЮТ, тобто 8 голосами з 30 членів комітету. Це не є нормально. Люди повинні це розуміти.

Юлія ДИЛОВА: Протистояння буде тривати.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Наше завдання сьогодні, тому що в нас є відповідальність перед суспільством, це правда, і наше завдання сьогодні – знайти ті точки дотику, які знімуть напругу. Слава Богу, щодо НАТО… Навіть президент вже сказав, що всі розуміють, що НАТО – це далека перспектива, ми повинні рухатися, не маючи на увазі, що для нас вступ в НАТО є самоціль. Для нас є рівень життя в країні, стандарти економічні, соціальні…

Юлія ДИЛОВА: Дякую, зрозуміло. Програму ПР і погляди люди знають. Пане Романе, як ви гадаєте, почнеться робота парламенту з протистояння, яке зараз є у робочій групі, чи все ж таки якісь точки дотику знайдуться?

Роман ЗВАРИЧ: Таке враження, що мене на якійсь частині вчорашнього засідання не було, бо я не пам’ятаю такого, щоби було запропоновано зміни до Регламенту.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: До положення, я казала. І вони були зроблені до вчорашнього дня.

Роман ЗВАРИЧ: Ви говорили про Регламент. Якщо ви мали на увазі положення, то я це сприймаю. Дійсно, на першому засіданні, коли був кворум, бо я хочу нагадати, що раніше все ж таки був кворум за відсутності, звичайно, ПР, ми запропонували, щоби було прийнято положення. Положення було прийнято з відповідними змінами…

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Незаконно було прийнято. Ви не мали права приймати.

Роман ЗВАРИЧ: Олександр Олександрович тепер говорить про те, що це не логічно було би, хоча я відверто кажу, пані Інно, я вже перелистував весь Регламент кілька разів, там є єдина 13 ст., де мова йде про підготовчу групу і там нічого навіть не сказано про це положення. Ну Бог з ним. Якщо вже так, тобто Мороз відмовився затверджувати це рішення, це його право, і ми його визнаємо, це право, тобто нам доведеться все ж таки це положення знову ж прийняти.

Пан Мороз також стоїть на тому, що має бути насамперед обраний голова підготовчої групи, хоча знову ж таки я не бачу жодної проблеми, якщо би насамперед ми затвердили положення, тим більше, в самому положенні мова йде про те, що може бути обраний голова більшістю від складу. Всі інші рішення приймаються більшістю від присутніх.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ну не можна починати знову. Регламент, який є зараз для нас законом, каже, що минулий голова минулої ВР може тільки скликати робочу групу, і для того…

Роман ЗВАРИЧ: Пані Інно, я не хочу того оспорювати.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ну шановні, давайте… Я зараз нікого не хочу обвинувачувати. Треба зрозуміти, що доцільність повинна закінчитися в цій Раді. Повинен почати знову панувати закон і право в країні. Ми не можемо кожен день змінювати правила…

Роман ЗВАРИЧ: Я можу завершити? Я це не заперечую. Тобто якщо так…

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ми вже домовилися. Є вже підстава.

Роман ЗВАРИЧ: …тоді давайте обираймо… Не було цього вчора, давайте будемо щирими. Якщо треба спершу обрати голову, якраз тоді БЮТ і запропонував, добре, давайте тоді працюємо таким чином, як на цьому наполягає ПР.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Але була наша вимога, щоб ви визнали, що незаконно внесли зміни до положення.

Юлія ДИЛОВА: Проблеми робочої групи переносяться в нашу студію. У нас тут міні-робоча група, і ті ж проблеми виникають.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Шукаємо порозуміння і тут.

Юлія ДИЛОВА: Можливо, вам слухачі щось підкажуть своїми запитаннями.

СЛУХАЧ: Доброе утро. Степан Васильевич из Горловки. Г-н Зварыч, вы совершенно справедливо сказали, что вы как человек интеллигентный мягко назвали ту ситуацию, которую создали ваши коллеги по парламенту, ПР, скажем, нарушение Универсала. Это было обычное кидалово, надо было сказать вот так. Я голосовал за ПР предыдущие выборы, прошлые выборы я не голосовал ни за кого. Но вы поймите одну простую вещь, хватит ли у вас стойкости выстоять дальше в своих убеждениях, потому что сейчас идет борьба между старым и новым, и только, больше всего у меня складывается впечатление, что Тимошенко может вывести страну из этого прорыва, отменить теневую экономику, вот эти все схемы, в которых заинтересованы те люди, которые при власти. Заметьте, как богатеет ПР.

Роман ЗВАРИЧ: Я хочу запевнити вас, що в нас дійсно вистачить стійкості. І свідченням цього є те, що ми зараз працюємо фактично дуже близько з БЮТ. Угода, між іншим, підписана, і знову ж таки хотів би розчарувати пані Інну, яка говорила, що там можна помітити, що є дуже багато витягів з «Прориву». Незважаючи на те, що наша аналітика вказала нам, що суттєвих розходжень між програмою, яка називається «Українській прорив» та коаліційною угодою немає, там є всього-навсього 3 рядки з 80 сторінок, які ми запозичили з програми «Український прорив», за винятком 1 частини, де мова йде про корупцію.

Хоча я до вас закликав, щоби ви мені показали, де я там популістські речі. Я їх там не знаходжу, тому що я їх сам писав.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ну, з 1 січня наступного року армії вже не буде професійної…

Роман ЗВАРИЧ: 3 рядки, які можна…

Інна БОГОСЛОВСЬКА: А реприватизація – це ви не будете робити?

Роман ЗВАРИЧ: Немає такого.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Але в програмі написано в боротьбі з корупцією, повернення. Я вам знайду, покажу.

Роман ЗВАРИЧ: Щодо реприватизації немає.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Слова такого немає, але…

Роман ЗВАРИЧ: То є інше питання.

Юлія ДИЛОВА: Пані Інно, ПР згадувалася у запитанні. Будете якось коментувати?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Да, безумовно. По-перше, я би дуже хотіла, щоб ви сказали, де ви живете в Горлівці, тому що я знаю, який зв’язок з Горлівкою. Мені дуже жаль, але я не вірю, що ви звідти, шановний наш слухач. Але, може, я помиляюся. А по-друге, я хочу сказати, що тоді, коли в українських людей відкриються очі, і вони зрозуміють, що в складі фракції Тимошенко більшість людей, які створювали тіньову економіку в Україні ще з початку 90-х років, продовжують працювати в цьому полі, і за списками БЮТ ховаються люди, які просто не мають морального права іти до влади, то тоді ви зрозумієте, де правда, а де цинічне, нахабне маніпулювання свідомістю людей.

Тому розбирайтеся, читайте більше, дивіться, дивіться на біографії тих людей, які зараз є в списках БЮТ, і ви зрозумієте, хто вас обманює і цинічно прагне абсолютної влади. І мені дуже жаль, що наші колеги з гарною біографією, з гарними думками і з гарною позицією – і економічною, і людською, в НУ досі ще не прокинулися і досі теж є фактично об’єктами маніпулювання, красивих фраз, за якими ховається абсолютно цинічна, безпринципна людська позиція тих людей, які складають в більшості своїй списки БЮТ.

СЛУХАЧ: Доброго ранку. Віктор, Полтава. Ну так поакзується Інна Богословська, ну такі вони пушисті ці Реґіони, прямо всі кругом… Поки ці ястреби будуть – Кисельов, Герман, Чорновіл, до них добавилася ще Богословська. Скільки вони врєда придають Реґіонам. Невже вони думають, що за такими словами, як оце вона виступає, вони можуть співпрацювати з Реґіони і з НУ?

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Ми не словами працюємо. Ми працюємо ділами своїми. І дуже багато зробили для того, щоб зараз в Україні ми з вами, по-перше, могли і так спілкуватися, по-друге, мати підвищення зарплати, підвищення виробництва, щоб наші фабрики і заводи один за одним починали працювати. Я хочу сказати одне, ми повинні зараз розібратися в тих процесах, які ідуть в Україні. Ми маємо дуже небезпечну тенденцію в абсолютизації влади, яка є почерком БЮТ. Ми повинні це розуміти.

І досвід багатьох країн, які довкола нас, свідчить про те, що коли суспільство не може роздивитися авторитарних політиків, які намагаються прийти до авторитарної влади, і як правило, вони йдуть до авторитарної влади під демократичними гаслами, це велика небезпека для суспільства. І ми закликаємо наших колег з НУ, зараза ще раз проаналізувати той шлях, який вони пройшли, шлях обману, час взаємних звинувачень. Ви повинні зрозуміти, що ми не можемо кидати країну…

Юлія ДИЛОВА: У нас запитання з електронної скриньки обом гостям. Василь Васильович запитує: «Уважаемы депутаты, если в ВР не образуется демкоалиция, то править в стране будет не Конституция и закон, а президент или, вернее, Балога. Неужели ПР и НУНС не понимают последствий для страны такой ситуации?».

Роман ЗВАРИЧ: Звичайно, що тут є певна така іюзминка рації, але я переконаний в тому, що все ж таки в будь-яких умовах ми виконаємо в парламенті, я маю на увазі всі 450 депутатів, які там будуть, вимогу Конституції, сформуємо коаліцію та на її основі новий уряд. Іншого шляху немає. Притому Конституція є недосконалою також і в цій частині. Її треба все ж таки виправляти, про що ми дуже часто наголошували.

Інна БОГОСЛОВСЬКА: Я думаю, що нам треба думати, як зробити так, щоб була більшість в 300 голосів хоча б ситуативна, тому що тут підтримуємо і НУ, і президента, треба змінювати Конституцію. Конституція зараз в собі має такі складові, які не дають можливості розвивати стабільне суспільство, і в тому числі в політичному просторі. Це безумовно, так. Ми впевнені в тому, що головним завданням зараз є економічні реформи, які провести з більшістю в 2 голоси в парламенті неможливо. І треба розуміти, що це виклик, який є перед нами. Як ми на нього відповімо, це буде свідчити про зрілість чи не зрілість українського політикуму.

 

За матеріалами “proUA.com