Прес-конференція в Українському домі: коментар Інни Богословської щодо порушень в сфері підприємницької діяльності

17.07.2003

Коли ми говоримо про ринок тютюну та алкоголю, хочу сказати, що ми зробили величезну помилку, аналогічну до тої, яку зробили в енергетичному секторі. Ми не дозволили свого часу приватизувати виробництво. Зберегли на великий термін монополію держави на виробництво, але приватизували всю реалізацію. А треба було зробити навпаки – дозволити повністю приватизувати виробництво, поставивши там кілька кордонів для того, щоб воно було якісним, але залишити в монополії держави реалізацію. І тоді не було б стільки фальсифікату.

І не треба шукати відповідь на це в спрощених системах оподаткування – вони не є джерелом проблем виробництва фальсифікату. Корупція виникає там, де немає, перш за все, громадянського суспільства, де люди вважають, що влада – це те, що їх може знищити в будь-який момент, і тому з нею не можна мати ніяких відносин. Якби люди не купували фальсифікат чи повідомляли завжди, коли його купують, картина була б іншою.
По-друге, ми зробили багато помилок в акцизній політиці і політиці перевезень. Через ці помилки ми сьогодні маємо чорний ринок зі споживчою продукцією.

І ще одне – контрабанда. Вчора я мала зустріч з Президентом, і ми узгодили позицію про те, що буде готуватися указ Президента і будуть готуватися відповідні заходи з введення єдиної експортно-імпортної митної декларації.

Ви знаєте, що в нас свого часу було введено таке маленьке слово, маленький термін – ввізна податкова декларація. Цим словом ми розірвали процес експорту і імпорту. І зараз, наприклад, у відносинах з Польщею цей розрив виглядає наступним чином: згідно з офіційною інформацією Польщі, експорт в Україну складає 1 млрд.600 млн. дол., згідно з нашою офіційною інформацією – імпорт з тієї ж Польщі в нас складає 1 млрд.45 чи 48 млн. дол. Тобто, близько 600 млн. ми втрачаємо тільки на одному – експортна декларація, яка була оформлена в Польщі, переробляється в документи, які ідуть в Україну. Там змінюються коди, там змінюється ціна, там шкіряне взуття стає гумовим…Вивозиться шкіряне взуття з Польщі, а в Україну ввозиться гумове. Там воно коштувало 50 дол. пара, а в нас коштує 50 центрів. Зрозуміло, що це ненормально. Це сіра та чорна контрабанда.

Зараз багато підприємців скаржаться на те, що якщо перекрити контрабанду, вони б працювали зовсім іншим чином. Сьогодні вони не є конкурентноздатними з контрабандним товаром. І це величезна проблема. Ми будемо мати величезний спротив з боку митних органів, з боку тих підприємців, які ввозять цю сіру та чорну контрабанду, але треба зробити так, як існує зараз в Європі. Декларація при перетині кордону, наприклад, з Німеччини до Польщі є одна. І коди в них уніфіковані. І якщо вже шкіряне взуття вивезене з Німеччини, то воно в Польщу ввозиться як шкіряне взуття. І за тим же кодом. Те ці кроки, які треба робити, і ми будемо їх ініціювати. Дякую.