Гость студии — Инна Богословская, лидер партии «Віче». «Вчасно», 3 августа 2006 года.
Вас здивувало рішення Президента?
Обрадувало. Ми були першою політичною силою, яка ще на початку виборів парламентських сказала, що єдиний варіант парламентського врегулювання політичної кризи в країні буде створення широкої коаліції. Ми про це казали навіть на виборах, і виборці на нас дивились з широко відкритими очами. На сході указали: «Ви що? Ми з цими галичанами ніколи в житті!» на заході казали навпаки. Але я впевнена, що це дійсно єдиний крок зараз, який може подолати ту величезну політичну кризу, яка за кілька місяців може стати величезною суспільною кризою. Поки що в суспільстві кризи немає. Люди втомилися, вони вже не вірять ні тим, ні іншим, вони же нікому не вірять. Але вони вже стінка на стінку йти вже, розуміють, не можна. І я дуже рада вчорашньому рішенню. Я його чекала, чесно кажучи. Єдине, що мене турбувало, те, що відсутність нормальної команди в Президента могла підштовхнути його до невірного кроку. Було ясно, що він не має адекватної інформації обстановки в країні і суспільних відносин, і напруги. І я думаю, що в останні буквально години він прийняв вірне рішення – це дуже гарно.
Наскільки я розумію, ви приєднуєтеся до тих сил, які критикують оточення Президента і кажуть, що саме воно призвело до тої ситуації невизначеності, яку ми спостерігали вчора ввечері?
Я вважаю, що дійсно проблемою сьогодні є відсутність нормальної команди у Президента. Це проблема і для нього, і для країни.
Як ви вважаєте, на ваш погляд, мир, злагода, плідна праця тепер запанують у державі, чи українцям варто очікувати на продовження, і буде наступний серіал під назвою «Хто візьме уряд?»
Я думаю, що кращий варіант, який зараз може бути, це олімпійські ігри, тобто змагання. Змагання за те, щоб доказати народу, що ми кращі. Змагання, це добре для будь-якої країни, до речі. В нормальному суспільстві, в нормальній країні, в тих країнах, які ми вважаємо демократичними, весь час іде змагання за те, щоб визнали найкращим. Це нормальне, це на користь людей, це на користь державі.
Чи не завадить це змагання, швидко та якісно формувати новий уряд?
Думаю, що уряд буде сформований дуже швидко. Навіть не дивлячись на те, що зараз з’явилась Наша Україна, як сила, яка теж буде мати право на формування уряду. Я думаю, що два тижні, це максимум, що піде на формування уряду. Тут є інша величезна проблема. Ми маємо реальну екстремістську силу, яка зараз вже сформувалась в країні – це блок Юлії Тимошенко. Вони відповідають за небезпеку в країні. Їхній єдиний шлях, це створювання образа ворога і боротьба проти ворога. Те, що вчора перед адміністрацією були знову гасла типа «Бандити, геть!» і так далі, і це, знаєте, прості люди кажуть: «Бандити і там, і там». Річ просто в тому, чи бандити вже знають, що треба покинути минуле і ставати іншими. Тому що всі виросли з радянської влади і всі виросли з п’ятнадцяти років незалежності України. І сьогодні головне, що ми повинні вміти, це не клеїти лейби на лоб, а розуміти, що треба розвивати далі.
Чого слід боятися?
Слід боятися екстремізму.
Є в неї якийсь план, чи можливий він повернення ситуації назад?
Найгірший план зараз вже не реалізувався. Найгірший план був такий: сила Тимошенко знала, що на нових виборах вони не отримають перемоги, що отримають Регіони. Це об’єктивно і соціологія, і все суспільство про це каже. Вони мали план не визнати результатів цих виборів, ввести країну в колапс і вийти на дострокові одночасні вибори Президента і парламенту. Це були плани блоку Юлії Тимошенко. Я про них, до речі, навіть писала в статті, коли достовірно дізналась про ці плани. Найгірший план на щастя зараз вже не реалізований. Але Тимошенко, це людина, яка піде по трупах, якій абсолютно все рівно, що буде в країні, з людьми. І тому постійна провокація, ескалація боротьби, ворожнеча – це те, що буде виходити з цього блоку. Це теж треба мати на увазі. А що стосується нормальної ситуації, то Тимошенко – найкраща опозиція. Бо вона сама не вкраде за цих умов, і іншим не дасть.