У п’ятницю, на каналі ICTV відбувся прямий ефір передачі «Свобода Слова».
Одна з тем, яка обговорювалася – «Післявиборча «газова атака» Росії — спроба вплинути на формат коаліції?» Наводимо фрагмент передачі за участю Інни Богословської (заступника міністра юстиції України).
…
Андрій Куликов: У мене запитання до пані Богословської: чому уряд Партії регіонів не звільнив Україну від газової залежності?
І.Богословська: Тому що газова залежність України складалася не в останній рік, коли уряд Януковича був при владі, а в останні 50 років – після того, як була створена новітня газотранспортна система. Ми не можемо за один рік вирішити ті проблеми, які накопичилися завдяки тому, що вся газова система колишнього Радянського Союзу була побудована таким чином, що жодна структура не може окремо по якомусь клаптику цієї системи вирішувати політику. Це загальні плани.
Андрій Куликов: А в планах такі дії є, чи були?
І.Богословська: Безумовно. Це дуже довгостроковий проект – зменшити енергозалежність України, який складається з двох складових. Перша і головна: ми повинні провести глибоку модернізацію української економіки, і перш за все – житлово-комунального господарства і промисловості, тому що зараз Україна має в 6 разів більше енергоспоживання, ніж у середньому по Європі. Ми дуже багато втрачаємо. Це перша складова. І друга складова: це збудувати альтернативні джерела енергії і вирішити це питання, і збудувати нові транспортні системи, які зменшать нашу залежність від постачання газу з Росії.
Андрій Куликов: А чи не було, чи не є у цих планах такої складової, як усунення з ринку посередника з сумнівною репутацією, а саме – “РосУкрЕнерго”?
І.Богословська: Ви знаєте, не ми створювали “РосУкрЕнерго”, і не ми ламали домовленості з Росією щодо ціни на газ, і тому нам дуже тяжко було розгрібати ті проблеми з Росією, які залишилися після уряду Тимошенко і після уряду Єханурова, до речі. Нам дуже тяжко було виходити з тієї нестабільності, яка була створена паном Івченком під час переговорів з Росією щодо газу. Ми зробили все, що можливо було зробити українській стороні, для того, щоб зараз мати ті умови по ціні на газ і ті умови по постачанню, які на сьогодні дозволяють уряду Януковича стверджувати: ми вийдемо безпроблемно цієї зими, ми залишимо стабільні ціни на наступний рік на газ, але що означає цей сигнал з Росії? Він означає, що Росія каже: будь-яка нестабільність в Україні зруйнує наші домовленості по газу. І ми повинні це теж враховувати.
(…)
І.Богословська: Я просто хочу сказати ще раз людям, які не розуміють тонкощі, але повинні розуміти, що було. Україна мала договір з “Газпромом” – з дуже серйозним партнером, поставщиком, який всю Європу тримає, в тому числі на поставках газу. Ми мали договір до 9-го року про поставки газу по 50 доларів. Після того, як прийшли такі фахівці, вони зламали цей договір, і ми отримали ту катавасію в газовому секторі, яку мали. І сьогодні вони кажуть: а чому ж ви за нами не виправили? Шановні, а чому зараз ми маємо таку проблему знову? Дивіться. Був уряд Януковича – все було нормально з газом, прийшов уряд Тимошенко – зламали. До 9-го року зламали договір. Після того знову прийшов уряд Януковича. Спокійно все з газом зараз? – Спокійно. Після чого була заява “Газпрому”? – Після того, як Тимошенко зробила заяву, що ми зараз прийдемо новим урядом, порушимо всю діючу схему знову і після того, безумовно, “Газпром” сказав: шановні, ви вже один раз порушували, тому, будь ласочка, зараз є у расходах, которые есть текущими расходами, – полтора миллиарда. На них бы в жизни никто не обратил внимания, если бы не было заявления, что завтра сломают все эти коммерческие соглашения. А поскольку это уже один раз было, «Газпром» научен горьким опытом. Дорогі друзі, популізм…
Продан: Інно Германівно, останній раз Україна мала такі борги – 1,6 мільярда доларів – у 2004 році.
І.Богословська: Я вас прошу!.. Ви зруйнували весь газовий сектор. Ми за вами підгрібали весь цей сором, і звели знову до порядку газову систему. Зараз ви популістськими заявами знову руйнуєте газові домовленості з Росією. Ви уявіть собі – ви з сокирою ідете туди, де треба пінцетом працювати. Хіба так можна?
ICTV «Свобода Слова»
05.10.2007