Перспективи фіксованого податку і введення податку на доходи громадян. Коментар І.Г. Богословської на зустрічі з підприємцями в Харкові

01.12.2003

Тема риночників залишається хворою і соціально гострою, але трансформації, що зараз будуть стосуватися осіб на єдиному податку, не будуть стосуватися фіксованого податку. Поки. Відповідно до Закону «Про оподатковування доходів фізичних осіб», на трансформацію фіксованого податку залишений рік, питання відстрочене до 1 січня 2005-го. Цього часу повинно вистачити для рішення проблеми ринків, висновку її в законодавче поле, закінчення всіляких спекуляцій на цій темі, як з боку влади, так і з боку самих підприємців.

Ми провели вже кілька серйозних концептуальних нарад у Комітеті і готові зараз запропонувати концепцію підходу до ринків взагалі. Ми хочемо запропонувати десятилітню програму. Ви знаєте, напевно, що була розроблена програма розвитку ринків, але зараз вона дуже слабко реалізується. Ця сфера стала досить спекулятивною як із соціальної, політичної й економічної точки зору.

Новації, що сьогодні розробляються для єдиного податку, поки ринків не стосуються. На 2004 рік залишається діюча система: торговельний патент плюс єдиний податок. Протягом 2004 року ми мають намір запропонувати просувати у Верховній Раді закон про ринки і ринкову торгівлю, і цим законом і законами про оподатковування врегулювати оподатковування ринків на тривалий термін, щоб більше не зачіпати цю ситуацію і не спекулювати нею.

Ще один виклик, що має підприємництво, це прийняття закону про оподатковування доходів фізичних осіб, що ввів єдину ставку 13% і поняття самозайнятої особи. Насправді це поняття прописане таким чином, що я як юрист можу сказати – суди будуть забиті позовами і буде маса спекуляцій навколо цього. Зараз мною дано завдання для Комітету, зробити аналітичну записку по даній темі, по можливих ризиках і проблемах. У результаті ми зробимо законодавчу пропозицію для внесення доповнень і змін у закон, щоб було менше різночитань і менше проблем у цьому питанні. Грудень і січень ми присвятимо роз’яснювальній роботі з чинності закону про оподатковування доходів фізичних осіб і по його стикуванню зі спрощеними системами.